+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Hikayeler Forumunda Nil Nehriyle İlgili İbretlik Kıssalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Nil Nehriyle İlgili İbretlik Kıssalar

  Nil Nehri konulu hikaye
  Mısır, Hz. Ömer r.a.’ın halifeliği zamanında fethedilmişti. Mısır’ı fetheden komutan ise Hz. Amr b. As r.a. idi. Fetihten sonra Mısırlılar, Amr b. As r.a.’a gelerek bir adetlerini anlattılar:
  - Ey komutan, adetlerimize göre Haziran ayını oniki gece geçince, bakire bir kızı güzelce süsleyip giyindiririz. Sonra Nil nehrine atarız. Böyle yaptığımız zaman Nil nehri taşıp, çevresini suluyor.
  Amr b. As r.a. Mısırlılara dedi ki:
  - Böyle bir işin İslâm’da yeri yoktur. İslâm geçmişteki kötü adetleri kaldırmıştır.
  O yılın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Nil nehrinde hiç kabarma ve taşma görülmedi. Nil nehri mevsiminde taşmayınca, kuraklık başladı. Halk göç etmeye hazırlandı.
  Amr b. As r.a. durumu bir mektupla halifeye bildirdi. Hz. Ömer r.a., Hz. Amr’a gönderdiği cevabında şunları yazdı:
  - Şüphesiz ki sen doğrusunu yapmışsın. Elbette İslâm, geçmiş kötü adetleri kaldırmıştır. Sana mektubun arasında ayrıca bir pusula gönderiyorum. Bu pusulayı Nil nehrine at.
  Hz. Amr b. As r.a., pusulayı okudu. Şöyle yazıyordu:
  “Allah’ın kulu ve müminlerin emiri Ömer’den Mısır Nil’ine. Eğer sen kendiliğinden akmakta idiysen, şimdi de akmayıver! Fakat bir ve kudret sahibi Allah’ın emriyle akıyor idiysen, Allahu Tealâ’dan dileriz ki, seni akıtıp taşırsın.”
  Hz. Amr r.a. pusulayı Nil nehrine attı. Bir sabah nehrin yedi-sekiz metre kadar yükselerek taştığını gördüler.
  O günden sonra Nil’in bu hareketi, günümüze dek sürüp gelmiştir.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Mısır bir çok ülkenin hayat kaynağıdır denebilir. Kuruması ile nimetlerin azalmasına coşmasıyla da nimetlerin artmasını sağlayacak kadar önemi büyük bir nehirdir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Nil nehri sizinde bildiğiniz gibi mısırda bulunmaktadır. mısırlıların matematik ve geometride çok ilerde olmalarının nedeni de nil nehridir. ancak biz hepimiz nil nehrini hazreti musanın annesi tarafından allahın emriyle bıraktığı yer olarak biliyoruz hatta bu sayede hazreti musanın firavunun sarayında büyüdüğünü de çok iyi biliyoruz.
+ Yorum Gönder