+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Mucize Sofra Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BİL@L
  Devamlı Üye

  Mucize Sofra

  Mucize Sofra Hakkında Bilgi


  Allah-u Teâlâ İsa Aleyhisselâm’a ve annesi Hazret-i Meryem’e sunduğu nimetleri anlatırken ona ilk iman edip, yardımcıları sayılan Havârîler’in erdikleri ilâhi ikramları Âyet-i kerime’lerinde beyan buyurmaktadır:


  “Havârîler: ‘Ey Meryemoğlu İsa! Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?’ demişlerdi.


  O: ‘İman etmiş kimseler iseniz Allah’tan korkun!’ demişti.
  Onlar: ‘İstiyoruz ki ondan yiyelim, kalplerimiz mutmain olsun, senin bize hakikaten doğru söylediğini bilelim ve onu bizzat görmüş şâhitler olalım.” demişlerdi.


  Meryemoğlu İsa şöyle dedi:


  Ey Allah’ım! Ey Rabbimiz! Bize gökten bir sofra indir ki, bizim hem öncekilerimiz hem sonrakilerimiz için bir bayram ve senden bir delil (mucize) olsun. Bizi rızıklandır, sen rızık verenlerin en hayırlısısın.


  Allah buyurdu ki:


  Ben onu size şüphesiz ki indireceğim. Bundan sonra da içinizden kim inkâr ederse, âlemlerde hiç kimseye azap etmediğim şekilde ona azap edeceğim.” (Mâide: 112-115)
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sofra Mucizesi
  إِذْ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ هَلْ يَسْتَطِيعُ رَبُّكَ أَن يُنَزِّلَ عَلَيْنَا مَآئِدَةً مِّنَ السَّمَاء قَالَ اتَّقُواْ اللّهَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ

  Maide:112 - Hani Havariler: “Ey Meryem oğlu İsa! Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi?” demişlerdi. O: “Eğer mü’minlerden iseniz Allah’tan korkun” demişti.


  Allah (c.c) bu ayette, İsa (a.s)’ya verilen mucizelerinden bir tanesini daha zikretmektedir. Bu, İsa (a.s)’nın isteği üzerine gökten maide (sofra) indirilmesidir.

  “Hani Havariler: “Ey Meryem oğlu İsa! Rabbin bize gökten bir sofra indirebilir mi? demişlerdi.”

  Allah (c.c) bu ayette şöyle buyuruyor:

  “Ey Muhammed! İsa’nın ashabı, ihlaslı arkadaşları olan havarilerin İsa’ya söyledikleri şu sözü hatırla:

  “Ey İsa! Acaba sen, gökten bir sofra indirmesi için Allah’a dua edecek olursan Allah senin duana icabet eder mi?”

  Havariler, Allah (c.c)’ın herşeye kadir olduğunu çok iyi bilmekteydiler. Bu konuda asla şüpheleri yoktu. Fakat onlar, yakini imanlarının daha da artması için gökten bir sofra indiğini görmek istemişlerdi. Tıpkı İbrahim (a.s)’ın, Allah (c.c)’ın ölüleri nasıl dirilttiğini yakinen görmek istemesi gibi.

  Allah (c.c) bu konu hakkında şöyle buyuruyor:

  “İbrahim: “Rabbim! Ölüleri nasıl dirilttiğini bana göster” demişti. (Allah ona): “Yoksa inanmıyor musun?” deyince (İbrahim): “Hayır! (inanıyorum). Fakat kalbimin mutmain olması için (istiyorum) demişti…” (Bakara: 260)

  “O: “Eğer mü’minlerden iseniz Allah’tan korkun” demişti.”

  Allah (c.c), havarilerin bu istekleri üzerine İsa (a.s)’nın onlara şöyle cevab verdiğini haber vermektedir:

  “Ey Allah’a iman edenler! Eğer gerçekten iman etmişseniz biliniz ki, sizlere Allah katından yeterince mucize gelmiştir. Sizlere gösterilen mucizelerle yetinin. Allah’tan korkun ve sizlere verilen mucizlerden başka mucize istemeyin.”

+ Yorum Gönder