+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Zekat ne zaman farz kılındı Zekât ne zaman farz kılınmıştır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Zekat ne zaman farz kılındı Zekât ne zaman farz kılınmıştır?


  Zekât ne zaman farz kılınmıştır?


  Zekât, Hicretin ikinci yılında Ramazan orucunun farz kılınmasından ve fıtır sadakasının vâcip kılınışından sonra farz kılındı.
  Zekât, zengin Müslümanların yıldan yıla belli ölçüsüne göre mallarının bir kısmını zekât niyetiyle ayırıp lâyık olanlara vermelerinden ibaret mâli bir ibâdettir.


  Zekât, İslâm dininin beş temel esasından biridir. Kur’ân-ı Kerim’le (Nur, 56; Müzemmil, 20; Hac, 78; Bakara, 110) emredilmiştir. Kur’ân-ı Kerim’de 32 yerde namazla birlikte zikredilmiştir.

  Bir hâdis-i şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

  “Her gün, her sabah iki melek inip birisi: ‘Yâ Rab! Zekât ve sadakasını vererek, malını Allah rızası için harcayana, harcadığının yerine yenisini ver’ der. Diğeri de: ‘Yâ Rab! Zekât ve sadaka hakkını ödemeyerek malını sıkana da malını telef et’ der!”3

  1. Bakara Sûresi, 183-185
  2. Buharî, 1/11
  * Bir dirhem 3 gramdır.
  3. Buharî, 2/120
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Ramazan orucu farz kılındıktan sonra zekatta bu döneme yakın bir zamanda farz kılınmıştır. Hicretten iki yıl sonra oruç ve fıtır sadakası aynı dönemde farz kılınmıştır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Zekat verilmesi hicretin ikinci yılında orucun farz kılındığı zamanda farz kılınmıştır. zengin ve, aklı başında ve ergenlik çağındaki her müslümanın fakirlere mallarının bir kısmını vermeleri onlar için farzdır.
+ Yorum Gönder


zekat ne zaman farz kılındı,  Zekat ne zaman farz kılınmıştır,  zekat ne zaman farz oldu,  zekat ne zaman farz kilindi,  zekat ne zaman farz olmuştur,  zekat ne zaman farz kilinmistir