+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Cuma hutbesi hakkında bilgi, Cuma hutbesi ile ilgili bilgi, Cuma hutbesi anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Cuma hutbesi hakkında bilgi, Cuma hutbesi ile ilgili bilgi, Cuma hutbesi anlamı


  Cuma hutbesi hakkında bilgi  cuma hutbesi.jpg

  Cumânın ilk dört rek’atlik sünnetten sonra ve iki rek’atlik farzdan önce, imam tarafından cemâat huzurunda minberden Arabça olarak okunan hutbe.
  Cumâ hutbesi okunurken, bir kimsenin başka bir kimseye, sus yâhut iyi dinle demesi lüzumsuzdur. (İbn-i Âbidîn)

  Hatîbin, Cumâ hutbesinde emr-i ma’rûftan, dînin emirlerinden başka şeyleri, Arapça bile söylemesi harama yakın mekrûhtur. İmam efendi, içinden E’ûzü okuyup, sonra yüksek sesle, hamd ve senâ ve kelime-i şehâdet, salât ü selâm okur. Sonra vâz eder, yân i sevâba ve azâba sebeb olan şeyleri hatırlatır ve âyet-i kerîme okur. Sonra oturur. Kalktığında, ikinci hutbede vâz yerine, mü’minlere duâ eder. Dört halîfenin isimlerini söylemesi lâzımdır, müstehâbdır. Hutbeye dünyâ sözü karıştırmak haramdır. Namaz kılarken yapması haram olan şeyler, hutbe dinlerken de haramdır. (Abdülhayy Lüknevî)

  Cumâ hutbesini Arapça’dan başka dil ile okumak, namaza dururken, başka dil ile iftitâh tekbîri almak gibidir. Bu ise, namazdaki diğer zikirler ve duâlar gibidir. Namaz içindeki zikirleri ve duâyı Arapça’dan başka dil ile söylemek ise tahrîmen (harama yakın) mekrûhtur. Hazret-i Ömer yasak etmiştir. (Abdülhayy Lüknevî, İbn-i Âbidîn)
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Namaz sırasında okunan dualar Arapça okunması gerekir. Bunların farklı bir dille okunması mekruh sayıldığı gibi aynı şekilde cuma hutbesini de Arapça dışında farklı bir dille okumak doğru değildir.
+ Yorum Gönder