+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sohbetler Forumunda Kibirin Alametleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kibirin Alametleri Nelerdir
  Kibirin Alametleri Nelerdir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Kibirin Alametleri


  Gediğimiz gibi kibir bir hastalıktır, hem de en kötü hastalık. Bir hastalığı tedavi etmek için ilk olarak o hastalığı teşhis etmek gerekir. Kibir hastalığının teşhisi için aşağıda bazı alametleri zikretmemiz uygun olacaktır. (Gerçi bazı alametleri, bir önceki bölümde de zikrettik).

  a- Bir insan kendi emsaliyle bir konuda tartıştığı zaman karşı taraf doğruyu ve hak olanı söylediğinde, buna itiraf edemiyor, hakkı öğrendiği için hoşnutluğunu beyan edemiyorsa, bilsin ki kibirlidir.

  b- Bir meclise gittiğinde kendisine layık yerden aşağıda oturmak ar geliyorsa veya yürürken herkesten arkaya kalmaktan rahatsız oluyorsa, bilsin ki kibirlidir.  c- Mesela bir işçisine, öğrencisine, kendisinden yaşta küçük olan kimseye vb. selam vermek kendisine ağır geliyorsa bilsin ki kibirlidir.

  d- Mesela fakir bir mu’minin davetine icabet etmeğe, onunla birlikte oturup kalkmaya güceniyorsa, bilsin ki kibirlidir.

  e- Ucuz ve eskimiş bir elbiseyi giymek ağır geliyor ve mutlaka pahalı ve değerli elbiseler giymeye özen gösteriyorsa, kibirli sayılır. Ancak bu işi yapmak gerçekten onun haysiyet ve onurunu toplum içerisinde zedeleyecek nitelikte olursa o başka.

  Kısacası fakirlik, zenginlik, aşağı, yukarı, pahalı, ucuz vb. şeyler onu fazla etkilemiyorsa, zararına da olsa gerektiğinde doğrulara itiraf edebilen kimse inşallah kendisini kibirden kurtarmış sayılır.

+ Yorum Gönder