+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Dinde kolaylık ve pantolon giymek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Dinde kolaylık ve pantolon giymek
  İslamda pantolon giymek

  slamda-pantolon.jpg
  Sual: (Allah size güçlük yüklememiştir) âyet-i kerimesine göre, kolaylık olacağı için, kadınların pantolon giymesinin caiz olacağı anlaşılmıyor mu?
  CEVAP
  Sizin ve bizim gibilerin bir âyet-i kerimeye mana vermeleri caiz değildir. Kadının pantolon giymemesinin güçlükle ne ilgisi vardır? Benzemek niyeti olmasa da, erkeğin boynuna kolye, koluna bilezik ve kulağına küpe takması kadınlara benzemek olur ve caiz değildir. Kadının da, benzemek niyeti olmadan da, pantolon giymesi caiz olmaz.

  (Dinde kolaylık vardır) diyerek bilerek veya bilmeyerek dinde yenilik yapmaya çalışanlar çıkıyor. Dinimizde ifrat ve tefritin yani aşırılığın yeri yoktur. Dinimiz orta yolda olmayı emreder. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (İşlerin hayırlısı vasat olanıdır.) [Beyheki]

  [Vasat, ifrat ve tefritten uzak orta yol demektir. İfrat, normalden fazla, tefrit, normalden az demektir. Mesela çok uyumak ifrat, çok az uyumak tefrittir.]

  İfrata kaçarak gücünün yetmediği şekilde ibadet etmeye çalışmak, mesela geceleri hiç uyumadan namaz kılmak, gündüzleri hep oruç tutmak, hanımından uzak kalmak, et, süt, tatlı gibi şeyleri hiç yememek, iyi müslüman olmak demek değildir.

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Kolay bir din ile gönderildim. Dinimizde ruhbanlık yoktur. Et yiyin, hanımlarınızla mübaşeret edin! [Nafile] oruç da tutun! Tutmadığınız günler de olsun! [Nafile] namaz da kılın! Uyuyun da. Ben bunlarla emrolundum.) [Taberani]

  (Din kolaylıktır. Dinde aşırı gideni din mağlup eder.) [Nesai]

  Şu halde yiyip içmeden, uyumadan ibadet etmek zordur.
  Günümüzde ifrata kaçanlar azdır veya hiç yoktur. Fakat tefrite gidenler çoktur. (Dinde kolaylık var) veya (Kolayını yapıyorum) diyerek dini bozmaya çalışanlar çoktur.

  Birkaç misal:
  Ayaklara mest giyiliyor, üstüne meshediliyor diyerek tırnaklara oje sürüp, üstüne meshetmek caiz olmaz. Yahut bugünkü naylon çoraplara meshetmek caiz olmaz. Çoraba meshetmek kolaylık ise de, dinin emri değişmiş olur, ibadet sahih olmaz.

  Su bulunmadığı zaman teyemmüm etmek farzdır. Fakat dinde reformcuların dediği gibi, sular kesilince hemen teyemmüm edin demek, dinde kolaylık değil, dini değiştirmektir. Ramazan yaza gelince tutmayıp, kışa tehir etmek de dini değiştirmek olur.

  (Dinde kolaylık var) diyerek namazları vaktinde kılmayıp, hepsini gece yatarken kılmak da dini değiştirmek olur. (Dinde zorluk yoktur, kolaylık vardır) demek, (Dinimizin verdiği ruhsatlardan faydalanın) demektir. Yoksa, (Herkes hoşuna giden şeyleri yapsın, hoşlanmadığı şeyleri yapmasın, ibadetleri keyfine göre değiştirsin, erkek kadın elbisesi giysin, kadın erkek elbisesi giysin) demek değildir. Dinde ufak bir değişiklik yapmaya hiç kimsenin yetkisi yoktur.

  Kur’an-ı kerimde de mealen, (Dinlerini oyuncak ve eğlence edinen kimseleri bırak) buyurulmaktadır. (Enam 70)


  Sual: Bayanların bayan pantolonu giymesi haram mıdır?
  CEVAP
  Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
  (Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim]

  (Erkeğe benzemeye çalışan kadın, kadına benzemeye çalışan erkek bizden değildir.) [İ.Ahmed]

  (Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [Buhari]

  (Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere Allah lanet etsin!) [Taberani]

  Benzemek niyeti olmasa da, erkeğin boynuna kolye, koluna bilezik ve kulağına küpe takması kadınlara benzemek olur ve caiz değildir. Kadının da, benzemek niyeti olmadan da, pantolon giymesi caiz olmaz. Pantolon erkek kıyafetidir.
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dinimizde pantolon giymek


  "Dinde kolaylık vardır. Güçleştirmeyin, kolaylaştırın! Nefret ettirmeyin, sevindirin!" gibi ifadelerden yanlış mana çıkararak dini değiştirmeğe kalkmak, büyük hatâdır. "Kolaylaştırın" demek, kolayınıza geleni yapın demek değildir.


  Kışın abdest almak zordur. Abdest alınmasa da olur." denemez.

  Başa mesh oluyor da yüze niçin olmasın! Güçleştirmeyin yüze de mesh edin! denemez.

  Nakli esas almadan yazarının kafasına göre olan kitablara itibar etmemelidir.


  Dinimiz, emirlerde kolaylık olduğunu bildirmektedir. Bütün emirlerde kolaylık gösterilmesi, Allahü teâlânın nimetlerinin en kıymetlisidir. 24 saat içinde 5 vakit namaz kılmayı emir buyurmuştur ki, hepsi bir saat bile sürmez.


  Dinimiz ayakta kılamıyanın, oturarak kılmasına izin vermiştir.

  Oturarak kılamıyan yatarak kılabilir.

  Ayakta kılamıyan hiç kılamaz deme*miştir.
  Rüku ve secdeleri yapamıyan imâ ile, işaret ile kılabilir demiştir.

  Abdest için su bulamayana veya kullanamayana top*rak ile teyemmüm etmesine izin vermiştir.
  Zekât için, malın yalnız kırkta birini fakirlere ayırmıştır.

  Yol parası olan ve yol tehlikesiz bulunduğu zaman, ömründe bir kerre hac etmeyi farz kılmıştır.


  Sayılamıyacak kadar çok şeyleri helâl etmiştir. Yiyecek, içecek ve giyeceklerden pek çoğunu mubah etmiş, pek azını haram kılmıştır. Haram etmesi de kulların menfaati içindir. Yalnız şarabı haram ettiği halde, bütün meyve sularını, tarçın, karanfil, çay, kahve, süt gibi faideli içecekleri mubah kılmıştır. İnsaf ehli, bu kadar kolaylığı güç ve ağır göremez. Bu kolaylık*ları güç görenlerin kalblerinin bozuk olduğu anlaşılır.  Daha kolay olmalı, başıboş olmalıyım, demektir. Şu dünya nizamında da başı boşluk işlerimizi alt üst eder. Meselâ vâsıta*lar, yolun sağından gider. Kolaylık istiyorum diyerek soldan giderse, ya bir kazaya sebep olur, yahut trafik birbirine girerek, yolculuk aksamış olur. Ba'zı sokaklara girme yasağı konmuş*tur. (İstediğim sokağa girebilmeliyim) demek uygun olur mu? Dinimiz de belli muayyen kaideler koymuştur. Bunlarda da her insanın vaziyetine göre kolaylıklar bahşetmiştir. Meselâ her abdestte gusletmeyi şart koysaydı, ne diyebilirdik? Zekât olarak kırkta biri değil de, dörtte biri fakirin hakkı denseydi ne diyebi*lirdik? Dinimiz en makûl öçülerde kolaylıklar ihsan etmiştir. (Dinde kolaylık var.) diyerek nefsinin kolayına geleni yapmak dini değiştirmek olur

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dinde kadınların bacaklarının belli olması uygun değildir. bu uygunsuzluğu pantolon gayet iyi bir şekilde sağlamaktadır. çünkü giydikleri pantolonlar vücut hatlarını belli ettirecek şekildedir. buda islamiyet dinine uygun değildir. ayrıca sadece kadınların değil erkeklerinde dar pantolon giymeleri yasaktır.
+ Yorum Gönder