+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Evlilik öncesiyle ilgili yalan söylemek dinen câiz mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Evlilik öncesiyle ilgili yalan söylemek dinen câiz mi
  Evlilikten önceki hayat için yalan söylemek caiz midir hakkında bilgi

  evlilikten-ncesi.jpeg
  Biz iki yıl öncesine kadar ailece; tarifsiz üzüntülerle örülmüş bir hayat hikâyesi yaşadık. Buna sebep kız kardeşimin çok yanlışlıklar yapmasıdır. O düzgün bir ailemiz olmasına rağmen okul arkadaşlarına kandı; yanlış insanlarla yanlış yerlerde bulundu.

  Günlerce eve gelmediği oldu uyuşturucu kullandı. Okulunu yarım bıraktı; ama kötü arkadaşlarını bırakmadı; ta ki bedeninde hal kalmayıp yatağa düşene kadar. Çürümeye yüz tutmuş o haliyle inatsız ve itirazsız olarak elimize kaldı. Hepimiz ona dört elle sarıldık ve sahiplendik. En önemlisi; sevgi ve umudu teslimiyete mekân ederek aralıksız; usanmadan bir an bile vazgeçmeden dua ve niyazda bulunduk.

  Binlerce hamd olsun ki; bugün kardeşim iyileşti uyuşturucunun zincirlerini kırdı; güç-kuvvet bularak ayağa kalkabildi. Her şeyden önemlisi kendine geldi âdeta kâbus bitti. Gerçekten yaşadıklarımız bir kâbus gibi geliyor şu an; ama acısı uyanınca devam eden bir kâbus

  Güzelliklere bir güzellik daha eklendi ve kız kardeşime olağanüstü bir delikanlı evlilik talebinde bulundu. Fakat bu güzel istem anne ve babamın kahrolmasına sebep oldu. Çünkü kız kardeşim bekâretini çoktan kaybetmiş ve bu gerçeği biz kardeşlerimden bile saklamış durumdayız. Kimseye sezdirmeden çare arayışıyla yaptığımız araştırmalarımız neticesinde; kızlık zarının düğüne birkaç gün kala dikilebileceğini öğrendik.

  Öte yandan biz; dinine kuvvetle bağlı olmakla beraber bu bağlılığın kazançlarını uğradığı kötü durumlardan selâmetle kurtularak yaşayan kişiler olarak bu tavsiyeye uymadan önce söz konusu yöntemin dinen câiz olup olmadığını öğrenmek istiyor ve yüksek sesle ve cesaretle soruyoruz: BUNA DİNİMİZ NE DER?”

  ***
  Bu günümüzde toplumumuzun başına gelen en vahim olaylardan biri hatta diyebiliriz ki en vahimi Size büyük büyük geçmiş olsun; Yüce Allah (cc) bir daha o günleri göstermesin (âmin).
  Genel bir kural olarak; aile kurarken kadın olsun erkek olsun her biri olabildiğince kendine uygun yatkın denk ve kendisiyle huzur bulacağı eşini bulmaya çalışır. (Er-Rûm 30/21)

  Kişi bunu yaparken de dikkatlice izler-araştırır sorar-soruşturur. Gerekirse uygun bir ortamda karşılıklı konuşarak anlaşıp anlaşamayacağını test eder. Ta ki güvenebileceği huzur bulacağı birlikte uyumla yaşayabileceğini bulana dek.
  İşte bu noktada eş adaylarının birbirleri hakkında önemsenen konularda doğru bilgi edinmesi kul hakkıdır; yani önemli gerçekler özellikler hatta şartlar; uygunu bulma (En-Nûr 24/32) ve geleceğin hayırlı olması adına gizlenmemeli insanlar yanıltılmamalıdır. Ancak önemsiz iz bırakmayan herkesin başından geçebilen şeyler bilakis söylenmez ki; akıl karıştırıcı gönül bulandırıcı olmasın.

  Bu çerçeveden bakıldığında bekâret konusuna toplumumuz çok önem göstermekte olup genellikle hiç evlenmemiş erkek ve kızlar kendilerine uygun düşen kendileri gibi hiç evlenmemiş olanlardan eş seçme tercihinde bulunmaktadırlar.
  İnsanların bu eğilimini bile bile olmayan bekâreti varmış gibi göstermek; tertemiz duygu ve niyetlere değer vermemek hatta alay etmek olur. Kurulacak yuvanın temellerini ilk günden yalanlar yanıltmalar üzerine atmak ise; işlenmiş hataların en büyüğü olur. Bu öyle bir hata ki tek kişilik olmayan büyüğü-küçüğü ile yapılmış kolektif bir günah bir vebâl. Bir yönüyle de zulüm Diğer yandan unutulmamalıdır ki; hiçbir yalan kandırmaca ortaya çıkmadan kalmayacaktır. Şu da varki; bir kızın bekaretini kaybetmesi bir daha asla evlenemeyeceği ve mutlu olamayacağı manasına gelmez. Onlarda mutlu bir evlilik yapabilirler.


  JALE ŞİMŞEK
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Yalanlar üstüne kurulmuş evlilikler uzun bir süre devam etmez. bu yüzden ne olursa olsun hiç bir konuda yalan söylemeyin. çünkü söylenen yalanlar elbet ortaya çıkar. bu yüzden iyi , mutlu ve huzurlu bir evlilik yapmak istiyorsanız ne evlenmeden önce nede evlendikten sonra sakın yalan söylemeyin.
+ Yorum Gönder