+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Âdet ve lohusalık dışında gelen kan guslü gerektirir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülehasret
  Devamlı Üye

  Âdet ve lohusalık dışında gelen kan guslü gerektirir mi?
  Âdet ve lohusalık haricindeki kan gusül almayı gerektirir mi
  kısaca

  Bulûğ çağına eren bir kadında normalde her ay, aybaşı kanı görülür. Hanefî mezhebine göre, hayız müddetinin en azı üç gün, en fazlası on gündür. [Şafiî'de azı bir gün bir gece, en fazla on beş gündür.> Zaten birçok kadında bu müddet bellidir. Bazılarında dört, bazılarında yedi, sekiz gün olur. Ama üç günden az veya on günden fazla devam eden kan, hayız kanı değildir. Buna istihâze denilmektedir ki, bir hastalıktan dolayı gelen akıntıdır.

  Aybaşı müddeti on günü geçen kadın temizlenir, namazını kılar ve orucunu tutar. Çünkü istihâze kanının gelmesi ayrıca guslü gerektirmez, namaz kılmaya mâni olmaz. Bu durum özürlü kimsenin durumu gibidir. Devamlı burnu kanayan, idrarını tutamayan ve yarasından devamlı kan ve irin akan kimse özürlüdür. Bu özrün dinî bir özür sayılması için bir namaz vakti devam etmesi, abdest alıp namaz kılacak kadar bir fırsatın bulunmaması, ayrıca her namaz vakti içinde en az bir defa görülmesi gerekir.

  Aybaşı halinin dışında kan ve benzeri akıntısı olan kimse özürlü sayılır. Eğer bu hal yukarıda saydığımız şartlara uyuyorsa, her vakit için abdest alır, o vaktin namazını ve istediği kadar başka namazı da kılabilir.

  Özürlü bulunması, kadının namazını ve diğer ibadetlerini terk etmeyi gerektirmez. Devamlı idrarı gelen, burnu kanayan ve vücudunun bir yerinden devamlı kan ve benzeri akıntı gelen kimse abdest alır, o akıntı devam ettiği halde namazını kılar.

  Mehmet Paksu, Kadın, Aile, Hayat, Nesil Yayınları
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  kızlara özgü olan adet dönemleri 28 gün de bir cinsel bölgelerinden kan gelme durumudur bunun dışın da adet dönemleri dışında kan gelmesi gene gusulü gerektiren bir durumdur.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  bunların dışında gelen kan gusül abdestini gerektirmez sağlık açısından doktora gidebilir. ama abdest almak zorundadır.
+ Yorum Gönder


adet dışı kanama orucu bozar mı,  idrardan kan gelmesi orucu bozarmı,  idrarda kan gelmesi orucu bozarmı,  adet dışı kanamalar orucu bozar mı,  adet dışı kanama abdesti bozar mı,  adet dışı kan gelmesi orucu bozarmı