+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Şeytandan korunma yolları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülehasret
  Devamlı Üye

  Şeytandan korunma yolları nelerdir
  Şeytandan korunmak için ne yapılır

  Şeytanın aldatmalarına karşılık Allah’a tövbe etmek


  Tövbe, günahtan dönmektir. “Beşer şaşar” denilir. Yani insan, şaşan ve aldanan bir varlıktır. Peygamberler dışında masum kimse yoktur. Hatta peygamberler için bile “zelle” tabir edilen “hakka tam isabet edememek, içtihadında yanılmak” gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Ama masum olduklarından bu konuda kendilerine vahiy gelir, o yanlış düzeltilir.

  Peygamber olmadığımıza göre muhakkak kusurlarımız ve günahlarımız da olacaktır. Ama Gafur ve Rahim olan bir Rabbin kullarıyız.

  Allah, tövbeleri kabul eden, merhamet edendir. O, o kadar merhametli bir Allah’tır ki, kulunu bir kere terk edivermekle ilelebet terk edivermez. Kulu dönüp tövbe ettikçe, İblis gibi ısrar etmedikçe yine bakar, yine bakar, sonsuz olarak bakar, bir oldu, iki oldu, nihayet üç oldu, “yetişir artık” demez, sayısız olarak döner bakar, çünkü Rahimdir, çok merhametlidir.

  Pişman olmak da tövbedir. Ama sadece pişmanlıkta kalmayıp samimi bir tövbe ile o günahın lekelerinden temizlenmek lazımdır. Günahlarını hatırlayan birinin tam bir pişmanlık içinde gözyaşı dökmesi, iç dünyasında ciddi bir temizlik ameliyesi gerçekleştirecektir.

  Takva ile yaşayan bir Hak dostu şöyle der: “Harama bak-makla cünup olan gözlerine, gözyaşı ile gusül yaptır.”

  Tövbede ciddi olmak, Allah’a verdiği sözün ardında durmak esastır. Yoksa “yüz bin kere tövbe eder, yine şarap içeriz” şeklindeki yaklaşımlar maneviyattan nasipsizliğin alametidir.

  Günahlar kire, tövbe ise bunları yıkayan deterjana benzer. Günahına samimi tövbe eden kimse, günahı olmayan kimse gibidir.

  İnsanın günahları dağlar gibi de olsa, Allah’ın rahmet denizinde bir kum tanesi kadar bile yer işgal edemez. Bunu bilen kimse, günahları çok da olsa Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.
  Şeytanın çekim alanından uzak kalmak


  Mıknatıs, iğne gibi maddeleri kendine çeker. Bu çekim, mesafeyle de alakalıdır, mıknatısa yaklaştıkça çekim artar, uzaklaştıkça çekim azalır. Benzeri bir durum günahların çekiminde görülür. İnsan günahlara yakın oldukça kendini onlara kaptırır, uzak kaldıkça korunması daha kolay olur. Yüzmek için plaja giden biriyle, tenha bir yerde yüzen kimse, günahlar yönünden elbette aynı şartlarda değildir.

  Günümüzde bir kısım gazeteler ve televizyonlar, bar ve meyhane gibi gayr-i meşru eğlence yerleri, bir kısım internet siteleri adeta şeytanın yayın organları ve yayın merkezleri gibi çalışmaktadırlar. Bunlar devamlı günahlara sevk etmekte, insanları yaratılış gayesine zıd mecralara yönlendirmektedirler. Televizyona karşı zaafı olan birinin televizyonlu odada durması imtihanını şiddetlendirir, saatlerini günahlarla dolu veya en azından boşu boşuna geçirmesini netice verir.

  Hekimoğlu İsmail şöyle der:

  “Günümüz Müslüman’ının hicreti, televizyonlu odadan televizyonsuz odaya geçmektir.”
  Ömür boyu şeytan taşlamak


  İbadetler, nice sembolik manaları da içlerinde taşırlar. Özellikle hac ibadeti pekçok sembollerle doludur. Mesela, Kâbe’ye “Beytullah” yani “Allah’ın evi” denilir. Bir büyük zatın evine misafir olan kimse onun nice ikramlarına mazhar olduğu gibi, hac ve umre için Kâbe’ye gelenler âlemlerin Rab-bi-nin nice ikramlarına mazhar olurlar.

  Kâbe’ye yönelmek aslında Allah’a yönelmektir. Kâbe, bedenin kıblesidir. Ruhun kıblesi ise, Allah’tır.
 2. uydu dunyası
  Yeni Üye

  ne güzel paylasım arkadasım bılgı için sagol tesekkur ederim
 3. Gülehasret
  Devamlı Üye
  Rabbim şeytanın şerrinden hepimizi korusun kardeşim
  rica ederim sende sağol
 4. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye
  şeytandan korunma yolları namaz kılmak, Kuran-ı Kerim okumak, insanlara iyi davranmak , cömert olmak bunları yapan bir insan şeytandan korunabilir.

 5. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanın en büyük düşmanı şeytandır. insanlar düşünebilen varlıklardır. bir günah işlemeden önce iyice düşünmelidir. eğer insan günah işlemekten kurtulmak istiyorsa önce şeytandan kurtulmalı bunun içinde allaha sığınmalı ve bol bol ibadet etmelidir.

+ Yorum Gönder