+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Umreye giderken ihrama girildiğinde okunan telbiye Kabe'yi görünce kesilir mi,tavafta okunan dualar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hazal
  Devamlı Üye

  Umreye giderken ihrama girildiğinde okunan telbiye Kabe'yi görünce kesilir mi,tavafta okunan dualar

  Tavafta hangi dualar okunur

  Telbiye Hanefîlere göre, ihram namazından sonra telbiye getirilir. Çünkü Hz. Peygamber (asv) böyle yapmıştır. Efdal olan da budur. Vasıtaya bindikten sonra telbiye getirip, sonra niyet edilebilir. (ez-Zeylaî, Nasbu'r-Râye, III, 21). Telbiye şudur:

  "Lebbeyke Allahumme Lebbeyk, Lebbeyke Lâ şerîke Leke Lebbeyk. Inne'l-hamde ve'n-ni'mete leke ve'l-mülke, Lâ şerîke leke." (Buharî, Hac, 26, Libâs, 69; Müslim, Hac,147, 269, 271; Dârimî. Menâsik, 22, Tirmizî, Hac, 97).

  Hanefilere göre bir kimse mikatta niyet ederek telbiye getirince ihrama girmiş olur. Telbiye, yolda, iniş çıkışlarda, yol arkadaşlarıyla karşılaşmalarda namazların ardından tekrarlanır ve zaman zaman ses yükseltilir.

  Telbiye, Mâlikîler dışında çoğunluğa göre, Kurban Bayramı günü Akabe cemresine ilk taşın atılmasıyla kesilir. Çünkü Hz. Peygamber (asv) böyle yapmıştır. (Nesâî, Menâsik, 229, İbn Mâce, Menâsik, 69; Ebû Dâvud, Menâsîk, 27, 28; Tirmizî, Hac, 78, 79). Ancak taşlamadan önce tıraş olunursa, telbiye kesilir. Umre yapan ise tavafa başlamakla telbiyeyi keser.


 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Umre allahın evini ziyaret etmek için yapılan yolculuktur. ramazan ayında yapılan umre çok hayırlıdır. hata peygamberimiz: kim ramazan ayında umreye giderse benimle hacca gitmekle eştir. demiştir. o yüzden elinizden geliyorsa ramazan aylarında umreye gidin.
+ Yorum Gönder


lebbeyk ne zaman okunur