+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Yeniden dirilme ile ilgili hadis ve ayetler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Yeniden dirilme ile ilgili hadis ve ayetler nelerdir
  Yeniden Dirilme İle İlgili Ayetler Ve Hadisler


  Yeniden dirilme.jpg

  Dediler ki: “Biz yer (toprağın için) de yok olup gittikten sonra, gerçekten biz mi yeniden yaratılmış olacağız?” Hayır, onlar Rablerine kavuşmayı inkar edenlerdir. De ki: “Size vekil kılınan ölüm meleği, hayatınıza son verecek, sonra Rabbinize döndürülmüş olacaksınız.” (Secde Suresi, 10-11)

  Hayır, onlara kendilerinden bir uyarıcı gelmesine şaştılar da, o kafirler: “Bu şaşılacak bir şey” dediler. “Biz öldüğümüz ve toprak olduğumuz zaman mı (yeniden diriltilecek mişiz)? Bu uzak bir dönüş (iddiasıdır).” Doğrusu Biz, yerin onlardan ne eksilttiğini bilmişizdir. Katımızda (bütün bunları) saklayıp-koruyan bir kitap vardır. (Kaf Suresi, 2-4)

  Dediler ki: “Biz kemikler haline geldikten, toprak olup ufalandıktan sonra mı, gerçekten biz mi yeni bir yaratılışla diriltileceğiz?” De ki: “İster taş olun, ister demir.” “Ya da göğüslerinizde büyümekte olan (veya büyüttüğünüz) bir yaratık (olun).” Bizi kim (hayata) geri çevirebilir” diyecekler. De ki: “Sizi ilk defa yaratan.” Bu durumda sana başlarını alaylıca sallayacaklar ve diyecekler ki: “Ne zamanmış o?” De ki: “Umulur ki pek yakında.” (İsra Suresi, 49-51)

  Bu, şüphesiz, onların ayetlerimizi inkar etmelerine ve: “Biz kemikler haline geldikten, toprak olup ufalandıktan sonra mı, gerçekten biz mi yeni bir yaratılışla diriltileceğiz?” demelerine karşılık cezalarıdır. Görmüyorlar mı; gökleri ve yeri yaratan Allah, onların benzerini yaratmaya gücü yeter ve onlar için kendisinde şüphe olmayan bir süre (ecel) kılmıştır. Zulmedenler ise ancak inkarda ayak direttiler. (İsra Suresi, 98-99)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İnsanlar bu dünyaya bir sınav için gönderilirler. daha sonra bu dünyadaki ömürlerini tamamladıktan sonra ölürler ve kıyamettede hesap vermek için yeniden dirilirler.
+ Yorum Gönder


yeniden dirilme ile ilgili hadisler,  yeniden dirilme ile ilgili ayetler,  yeniden diriliş ile ilgili hadisler,  yeniden dirilme ile ilgili ayet ve hadisler,  kıyamet ve yeniden dirilme ile ilgili ayetler,  yeniden dirilişle ilgili hadisler