+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Dövmeyle Gusül Abdesti Alınır Mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Dövmeyle Gusül Abdesti Alınır Mı
  Dövme ve Gusül Abdesti hakkında bilgi

  d-vme.jpg

  İnsanın bedeni dahi, kendinin istediği gibi kullanabileceği malı değildir, Allah’ın (cc) ona bir emanetidir. Vücudunda kalıcı dövme yapmak, Allah’ın yaratışını beğenmeyip bozmak ve emanete hıyanet etmek sayılır. Bu sebeple Allah Rasulü (sa) vücuduna dövme yaptıran ve bu işi yapan/icra eden insanların lanetlik oldukların bildirmiştir. Bu yüzden dövme yapmak ya da yaptırmak kötü bir günahtır.

  Kötü olmasının sebeplerinden birisi de, bundan dönüşün mümkün olmamasıdır. Böyle bir operasyonun yasak olmasının sebeplerinden birisi de her halde, sağlığa zararlı bir uygulama oluşudur. Nitekim son zamanlarda tabipler tarafından bunun zararları ile ilgili çok şeyler söylendi. Ancak bilindiği gibi, İslam’a girmek, önceki bütün günahları siler ve Müslüman olan için adeta tertemiz bir sayfa açar.

  Müslüman olan birisi artık önceki günahlarından ötürü hesaba çekilmez. Ne var ki, dövmeyi de çıkaramaz. Ama bunun da bir sakıncası olmaz, çünkü insanlar yapamadıkları şeylerden ötürü sorumlu tutulmazlar. Üzerinde dövme bulunanın namazı olmaz diyenler, dövmenin deriye işlenmiş olması sebebiyle, altına su geçirmeyeceği, bu yüzden de abdest ya da gusle engel olacağı varsayımıyla bunu söylemektedirler ki, bu doğru değildir. Çünkü böyle bir durumda suyu ulaştırabildiği yere kadar ulaştırması yeterlidir. Ancak dövme, çok zor olmayacak bir yolla çıkarılabiliyorsa çıkarılmalıdır. (3)
  (Allah’u a’lem)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dövme gusül abdestine mani olanlar yanılmışlardır. dövme abdestlere mani olmaz. ancak insanın sanki vücutları onların malıymış gibi davranmaları yanlıştır. çünkü bize verilen bu beden allahın bizlere verdiği bir emanettir.
+ Yorum Gönder


dövmeyle abdest alınır mı,  dövme ile abdest alınır mı,  geçici dövme ile abdest alınır mı,  geçici dövmeyle abdest alınır mı,  kalıcı dövme ile abdest alınır mı