+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Kadınlarla Tokalaşmak ve El Öpmek Caiz mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kadınlarla Tokalaşmak ve El Öpmek Caiz mi?

  Kadınlarla Tokalaşmak ve El Öpmek Caiz mi kısaca bilgi


  Hanımlarla tokalaşıp elini öpmek doğrumu

  Resulullah (s.a.v) buyuruyor:

  Yabancı bir kadınla tokalaşan, kıyamet gününde eline ateş parçası almış demektir.

  Kadının, mahremi olmayan (nikahlanması mümkün olan) erkeğin elini öpmesi, erkeğin de mahremi olmayan kadının elini öpmesi haramdır.

  Öncelikle el öpme geleneğinin her yönüyle iyi bir davranış olmadığını bilmek gerekir. Bu bir dini tavsiye değil, bir örf meselesidir.

  Aralarında mahremiyet bulunmayan karşı cinsler, birbirlerinin ellerini öpemezler, genel kaide budur. Bu hüküm genç kadınlar içindir, yaşı ilerlemiş, cinsi faaliyetleri kesilmiş bulunan kadınlar bu hükmün dışındadır. Bu ayırımın nedeni cinsi hislerin tahrik edilme meselesidir. Ama erkek ne kadar yaşlı olursa olsun, yabancısı olan kadınlar, onun elini sıkamaz ve öpemezler.

  Kaynak: İzahlı Kadın İlmihali, Asım Uysal, Mürşide Uysal, Uysal Yayınevi, 2001, 11.Baskı
 2. baki7
  Üye

  güzelmiş eline saglık
 3. izmir yasemin
  Devamlı Üye

  Kadınlarla Tokalaşmak elini öpmek harammı

  İki dünya serveri sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)
  ''Kadın elini tutan cehennemde yanar'' cümlesini kurmuş mudur? Sanmıyorum. 23 Yıllık Peygamberlik döneminde, benim peygamberimin asla söylemeyeceği sözler'' peygamberimizin hadisleri'' altında yayınlanıyor. Bunlar öylesine çok ki Peygamberimiz 5 dakikada bir hadis söylemiş o yazanlara göre .Çok eski siyer kitaplarını karıştırırım. İnanılmaz güzellikte yazılar, bir o kadar da peygamberimize ithaf edilen asılsız sözlerle doludur, o gerçeği yansıtmayan çoğu kitaplar gibi..
  Benim elimin dokusu erkek elinin dokusu ile aynı kimyasallara sahip. Onun ki helal benim ki neden haram olsun? ALLAH ikimizin de derisini aynı dokumuş. Sadece onunkini biraz sert yaratmış dayanıklık açısından benimkini de letafet açısından yumuşak ve ince .. Bu kadar fark ..
  O kitaplardan birinde peygamberimizin hadisi denilerek şöyle yazılmış
  '' Bir kadın ki deve üstünde doğuma gidiyor doğum sancısı başladı. Erkek onu isterse arzusunu yerine getirmekle mükelleftir kadın.''
  O..h. Yok! Devenin üstünde sen git . Benim Sevgili Peygamberim böyle bir zihniyet taşıyabilir mi? Doğum yapmak üzere olan bir kadın, canından can kopuyor erkek isterse, koca onu arzularsa
  Nasıl bir hay.. hislere sahiptir ki o koca bunu ister. Buna beni kimse inandırmaya zorlayamaz. Ömrü boyunca efendi- köle saltanatını ortadan kaldırmak, kadınları diri diri toprağa gömülmekten kurtarmak için hayatını ortaya koyan ,kendinden örnekler vererek eşlerini el üstünde tutan benim peygamberime yakıştırmayın bu sözleri.
  Reklamlardaki ineklerin memelerini tahrik unsuru görüp'' caiz değildir reklam kaldırılsın insanları tahrik ediyor'' diye şikayet eden yurdum insanı
  aymazlıktan sıyrıl da aç gözlerini. Benim sevgili Peygamberim sizleri duysaydı ne derdi acaba?

 4. Ziyaretçi
  İstisna ile kaideyi bozmak cahillere hastır. Cahillerin fetva verdiği zamanlar gelmiştir. İstisnai bir durumu genele nisbet ederek vermek ve bunun bir kaide oluşturduğunu söylemek öyle bir duruma benzer ki; insanlar iki kollu yaratılmıştır diyen adama kolu kesilmiş ya da Allah'tan bir rahmet olarak tek kollu gönderilmiş bir adamı örnek göstermeye ve ''bak insanları Allah, tek ve iki kollular olmak üzere iki güruh şeklinde yaratmıştır'' demeye benzer.
  Evet, cümle islamı tanıyanların maumudur ki İslam kadına kimsenin vermediği değeri vermiş ve onu alınıp satılan bir meta olarak görenlere; ''Cennet anaların ayağı altındadır'' denmiştir. Ancak şu sorun var ki toplumun bize olağan olarak gösterdiği ve medyanın dayattığı ve artık gündelik ve normal gelen bazı şeyleri ve kendi ön yargılarımızı hakikat olan ve pak olan İslamın emirleriyle karıştırmamalıyız. Eğer İslamda kadın başını örtsün deniyorsa bu kadına verilen değerdendir. Aynen onun gibi İslam dini eğer nikah düşebilen kadın ile erkek birbiriyle tokalaşmasın diyorsa, bu da kadın-erkek ilişkisine verilen önemden kaynaklanır. Kendi ön yargılarımızla olayı ele alıp alem-i islamın umum uleması tarafından kabul görmüş bir kaideyi yalanlamak bütün dünya tarihini yalanlamak kadar güç ve eblehçedir. Bunun dışında pek çok delili vardır ki mezkur bahiste delil hükmündedir, bunlardan biri de toplu halde efendimize biat etmeye gelen kadınların erkekler gibi tokalaşmak istemesi üzerine Resul-u Ekrem(a.s.m.), ''Ben kadınlarla tokalaşmam'' cevabını vermesidir. Bu cevabın veriliş nedeni tabi ki de kadınları ezmek, onları küçük düşürmek(haşa) değildir. Burada islami bir kaide belirlenmiş olur. Resul-u Ekrem(a.s.m.) ayrıca, ''Her dinin bir özelliği vardır, islam dinin ki ise hayadır'' buyurmuşlardır. Cinsler arası bu uzaklık, refika-i hayatları birbirine ayrıca yakınlığı manasına gelir ve toplumdaki kıskançlık ve sair damarlardan meydana gelecek zararların engellenmesine sebeptir. Bunun içinde pek çok hikmetler var iken hikmet ile illet birbirine karıştırılmamalıdır. İllet bir şeyin asıl yapılış nedeni, gayesidir. Hikmet ise yanında gelen faidesidir. İllet Allah'ın(c.c.) ve Resulunun emridir. Hikmet ise içinde barındırdığı maddi manevi faidelerdir. Hakikatte İslam dinin içerisinde ne varsa ahlaktandır. Zira Fahr-i Kainat(a.s.m.), ''Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim'' buyurmuşlardır. Bütün islami uygulamalar da güzel ahlaktandır, dikkat edilmesi gereken bir husus şudur ki medya ve sair kültür bombardımanında bulunan organizasyonların ve uygulamaların etkisiyle oluşmuş, ön yargılarımzdan müteşekkil düşüncelerimizle İslam'ın hakikatlerini yok saymayalım.

  Güzellikler Allah'tan noksanlar ise şahsımızdandır. Yaşar Furkan Büyüktaş

 5. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bir kadın veya bir erkek yabancı olan biriyle tokalaşırsa cehennemde elleri yanacak. ayrıca kadın veya erkek farketmez. mahremi olmayan kişilerin elini öpmek dinimizde haramdır.

+ Yorum Gönder