+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Kuranda Kadın ve Erkeğe Nasıl Hitap Edilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kuranda Kadın ve Erkeğe Nasıl Hitap Edilir?
  Kuran'da Kadın ve Erkeğe Hitap Aynı mıdır?

  kuranda-kad-n-ve-erke-e-nas-l-hitap-edilir.jpg
  Kuran ayetlerinin geneline bakıldığında, Allah'ın kadın ve erkeğe ortak bir hitap şekli kullandığı görülmektedir. Daha önce de detaylı olarak üzerinde durulduğu gibi, Allah Kuran'da bir kişinin genç, yaşlı, kadın ya da erkek olmasının değil, samimi bir kalple iman etmesinin önemli olduğunu bildirmektedir. Bu doğrultuda Allah Kuran ayetlerinde tüm hitapları kadına ve erkeğe birarada yapmakta ve her ikisinin de aynı sorumluluklara sahip olduklarını hatırlatmaktadır. Kuran'da bu şekilde pek çok ayet yer almaktadır.

  Allah Kuran'da, "Erkek olsun, kadın olsun inanmış olarak kim salih bir amelde bulunursa, onlar cennete girecek ve onlar, bir 'çekirdeğin sırtındaki tomurcuk kadar' bile haksızlığa uğramayacaklardır." (Nisa Suresi, 124) ayetinde, samimi iman ettiği sürece, kişinin kadın ya da erkek olmasının hiçbir öneminin olmadığını bildirmiş, iman edenlerin hiçbir haksızlığa uğramaksızın, mutlaka Allah'ın rahmeti ve cenneti ile karşılık göreceğini haber vermiştir.

  Allah, Kuran'da müminlere olduğu gibi, inkar edenler hakkında bilgi verirken de kadınlara ve erkeklere aynı şekilde hitap etmektedir. Allah, inkar eden kadınlar ile inkar eden erkeklerin, münafık kadınlar ile münafık erkeklerin ve müşrik kadınlar ile müşrik erkeklerin de ahiret gününde aynı şekilde karşılık göreceğini, cinsiyetlerinden dolayı farklı bir durum ile karşılık görmeyeceklerini haber vermektedir.

  Kuran'da bu şu şekilde bildirilmektedir: "Şundan ki: Allah, münafık erkekleri ve münafık kadınları, müşrik erkekleri ve müşrik kadınları azablandıracak; mü'min erkeklerin ve mü'min kadınların tevbesini kabul edecektir. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir." (Ahzab Suresi, 73)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kuranı kerimde allah ey kadın kullarım yada ey erkek kullarım diye hitap etmez. allah kuranı kerimde ey kullarım diyerek hem erkelere hem kadınlara bir seslenir.
+ Yorum Gönder


erkeklere nasıl hitap edilir