+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Köpek Olan Evde Namaz Kılınır Mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Köpek Olan Evde Namaz Kılınır Mı

  Köpek bulunan evde namaz kılabilir miyiz

  Hanefilere göre köpek elbiseye sürtünürse o elbiseyle namaz kılınır. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir.

  “İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği, ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı, ancak av, sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

  Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır, kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

  Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir."( Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 46,50,56-58)

  Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadisler de göz önünde bulundurulduğunda, koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslamda menedilmiştir.Çünkü;

  a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.

  b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.

  c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri korkutur, rahatsız eder. (Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar, Hayreddin Karaman, İz Yayıncılık)

  İçinde köpek bulunan eve meleklerin girmemelerinin sebebi onların pis kokmaları, pislik yemeleridir. Bundan dolayı gereksiz yere köpek edinen kimse evine melek girmekten mahrum bırakılmak suretiyle cezalandırılmıştır. (Nevevî, Şerhu'l-Müslim, Kahire 1347-49/1929-30, XIV, 84; Aynî, Umdetü'l-Kârî, Kahire 1348, XV, 139).

  Hanefilerde esah olan, köpeğin bizatihi necis olmadığıdır, zira korunma ve avlanmada ondan yararlanılmaktadır. Domuz ise bizatihi necistir. Kurandaki "O pistir" ayetinden kasıt domuzdur.

  Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir. Vücudunun diğer yerleri buna kıyas edilmez. Ağzını kaba sokarsa kab yedi defa yıkanır. Resulullah (as) buyurdu ki: Köpek sizden birinin kabından içerse, onu yedi defa yıkasın. Ahmed ve Müslim'de: "Köpeğin ağzını soktuğu sizden birinin kabının temizliği, ilki toprakla olan yedi defa yıkamaktır. (Ahmed, Buhari, Müslim)

  Malikilere göre: İster beslenmesine izin verilen bekçi ve çoban köpeği olsun, isterse başka köpek, mutlak olarak temizdir. Sadece ağzını soktuğunda meşhur olan görüşe göre taabbüden yedi defa yıkanır. Ayağını veya hareket ettirmeden dilini soksa veya salyası düşse yıkamak gerekmez.

  Şafii ve Hanbelilere göre: Köpek domuz ve onlardan türeyenler, bunların artığı, teri necistir. Bunlarla kirlenen eşya biri toprakla olmak üzere yedi defa yıkanır. Önceki hadise binaen ağzının necaseti sabit olursa, geri kalan kısım da öncelikle öyledir. Zira ağzı fazla soluduğu için en temiz yeridir. (Bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi Prof. Dr. Vehbe Zuhayli)
 2. Ziyaretçi

  ben hanıfıyım benım evımde 9 aydır besledıgım kopegım var ama 2 gun once hocamızın bırı evde kopek oldugu ıcın degıl namaz kılmak evde beslemenın cok gunah oldugunu soyledı.ama evde balık kus ve cıvcıv bıle beslemenın gunah oldugunu soyledı.bnu duyduktan snra kıldıgım namazlar ıcımı sınmıyor ve kabul olmuyor gıbı ıcıme kotu hıs gırdı ben bu yuzden namazımı bırakmak ıstemıyrum.nolur allah rızası ııcn bana yardımcı olun bu sorunuma cevap verırısenız cok sevınırım allah rızası ıcın musluman kardeslerımzden bırı cevaplarsa cok sevınırım cevap beklıyorum
 3. cicekgitti.com
  Seyirci Üye
  bu sanırım meshep meselesı degıl kopek necistir ve bu yüzden evde beslenmesıde haramdır.
 4. cicekgitti.com
  Seyirci Üye
  bu meshep meselesı degıldır aslında ıslam ve ımanın sartlarından bırıde temızlık oldugu gıbı kopekte necıstır ve evde beslenmez zaten o evde namazda eda edılmez

 5. Esma Şeker
  Görevli Bayan
  Aslında toplum içinde sürekli köpeğin haram kılındığı yazmaktadır. Fakat dini kitaplarda bu köpeğe bağladır. Köpek kirli ve salyalı ise namazınız kabul olmayabilir. Çünkü köpeğin nereye değdiğini bilemeyiz ve bizde oralara değeriz.

 6. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  Evde ne köpek nede başka bir hayvan beslenelmemeli çünkü hayvanları pisliğini tutamayıp yapabilir ve bizde orada namaz kılıyorsak o namaz kabul olunmaz.başka birşeyde köpek oraya buraya kuyruğunu sallayabilir buda haramdır.

 7. Beriwan
  Devamlı Üye
  köpek temiz mi kirli mi olduğunu bilmediğimiz için tüy dökebilir. tuvaletini yapabilir kusabilir köpek bahçede bağlansa daha iyidir.

 8. Beriwan
  Devamlı Üye
  köpekler kirli olduğu için tüylerini dökerler. şüpheye düşmemek adına evde olmazsa daha ıyıdir.

+ Yorum Gönder


evde köpek varken namaz kılınırmı,  kopek olan evde namaz kilinirmi,  evde kuş oldugunda namaz olurmu