+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Peygamber efendimizin naaşı üç gün bekletildiği söyleniyor. Bekletildiyse sebebi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Peygamber efendimizin naaşı üç gün bekletildiği söyleniyor. Bekletildiyse sebebi

  Peygamber Efendimiz (asm) pazartesi günü vefat etmiştir. Rebiülevvel ayının on ikisi pazartesi günü, Müslümanlar öğleden sonra akşama kadar işlerini yürütecek bir halifenin seçimi ile meşgul olduklarından, Peygamberimizin (asm) yıkanması, techiz ve defni salı gününe kaldı. O gün, Hz. Ebû Bekir (ra)'e Mescid-i Nebevî'de umumî bîat yapıldıktan sonra bu işlere başlandı.

  Yıkama işini Hz. Ali (ra) yaptı. Zirâ, Resûl-i Kibriyâ Efendimiz sağlığında ona,

  "Vefât ettiğim zaman beni, sen yıka."
  diye vasiyyet etmişlerdi.

  Evs bin Havlî testi ile su taşıyor, Hz. Abbas ile Üsâme ve Şükrân, Peygamberimizin (asm) üzerine su döküyorlardı. Hz. Ali (ra) de eline sarmış olduğu bez ile gömlek üzerinden oğuşturarak Peygamberimizi (asm) yıkıyordu.

  Yıkama işi bittikten sonra Hâtemü'l-Enbiyâ Efendimiz (asm), yine Hz. Ali (ra), Hz. Abbas, Fadl bin Abbas ve Şükran tarafından kefene sarıldı.

  Rebiülevvel ayının on üçü, salı günü öğleye doğru Resûl-i Kibriyâ Efendimizin (asm) yıkanma ve kefene sarılma işi tamamlandı. Hücre-i Saadetinde sedirinin üzerine konuldu. Bundan sonra Hâne-i Saadetlerinin kapısını açtılar. Önce erkekler, sonra kadınlar, daha sonra da çocuklar Fahr-i Alem Efendimize karşı bu son vazifelerini (cenaze namazını) huşû ve hüzün içinde ifâ ettiler. Çevre kabilelerden de insanlar gelerek Resulullah (asm)'ın cenaze namazını kıldırlar. Bu nedenlerden dolayı Peygamberimizin (asm) defni uzun sürmüştür.

  Selam ve dua ile.
  Sorularla İslamiyet
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Peygamber efendimiz defni uzun sürmüştür ancak üç gün sürmemiştir. peygamber efendimiz pazartesi vefat etmiş daha sonra yıkama ve kefenleme işi bittikten sonra salı günü defnedilmiştir.
+ Yorum Gönder