+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Kaderim böyleymiş demek doğru mudur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kaderim böyleymiş demek doğru mudur
  Kaderim böyleymiş sözünü kullanmak doğru mu

  Kaderi ikiye ayırabiliriz: ızdırari kader, ihtiyari kader.

  "ızdırari kader"de bizim hiçbir tesirimiz yok. O, tamamen irademiz dışında yazılmış. Dünyaya geleceğimiz yer, annemiz, babamız, şeklimiz, kabiliyetlerimiz ızdırari kaderimizin konusu. Bunlara kendimiz karar veremeyiz. Bu nevi kaderimizden dolayı mesuliyetimiz de yok.

  İkinci kısım kader ise, irademize bağlıdır. Biz neye karar vereceksek ve ne yapacaksak, Allah ezeli ilmiyle bilmiş, öyle takdir etmiştir. Sizin sorduğunuz soruda bu alanda müzakere edilmektedir. Yani siz bir aday tipi belirliyorsunuz ve arıyorsunuz. Allah’ta sizin istediğiniz vasıflara sahip birkaç kişiyi önünüze çıkarıyor. Sizde bunlardan birini iradenizle beğenip kabul ediyorsunuz. Alah’ın alacağınız eşin kim olduğunu ezelde bilmesi kader, fakat sizin iradenizle seçmeniz cüz’i irade dediğimiz insanın mesuliyet sınırlarıdır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi kaderimizdeki bazı şeyler önceden belirlenmiştir, anne ve babamız gibi. ancak bunlar dışındakiler yani yaşadıklarımız bizim özgür irademiz içinde verdiğimiz kararlar neticesinde gelişmektedir. bu yüzden ne yapalım kaderim böyleymiş deyip her şeyi kaderin üstüne atmak yanlış bir şeydir.
+ Yorum Gönder