+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Yetim Ne Deme, Yetim Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yetim Ne Deme, Yetim Hakkında Bilgi
  Yetim ne anlama gelmektedir

  Ergenliğe ulaşmadan babası ölmüş çocuk.
  Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki:
  Yetimlere bâliğ oldukları zaman mallarını verin. Helâli harâma değişmeyin. Kendi mallarınıza katarak yemeyin. Çünkü bu büyük bir günahtır. (Nisâ sûresi: 2)
  Yetimlerin mallarını zulmen (haksız olarak) yiyenler, karınlarına ancak bir ateş yerler ve yakında alevli ateşe girecekler. (Nisâ sûresi: 10)
  Yetimin malına da yaklaşmayın. Ancak büluğ (ergenlik) çağına ulaşıp rüşdü (malını dînin ve aklın uygun gördüğü yerlerde kullandığı) görülünceye kadar en güzel şekilde (malını koruyup çoğaltmak için) yaklaşabilirsiniz. Bir de ahdi (yapılan sözleşmeyi) yerine getirin. Çünkü verdiği sözden cayan (kıyâmet günü) sorumludur. (İsrâ sûresi: 34)
  Kim şefkat ve merhametle bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu tüyler sayısınca sevâb alır. (Hadîs-i şerîf-Ahmed bin Hanbel ve Taberânî)
  Müslüman evlerinin en hayırlısı içinde kendisine iyi muâmele yapılan yetimin bulunduğu evdir. Müslüman evlerinin en kötüsü de kendisine haksızlık yapılan yetimin bulunduğu evdir. (Hadîs-i şerîf-İbn-i Mâce)
  İlâhî! Ben iki zayıfın, yetim ile kadının haklarına tecâvüz etmeyi yasaklıyorum. (Hadîs-i şerîf-Nesâî))
  Dul ve yetimlerin ihtiyâcına koşan, Allah yolunda cihâd edenlerle, gündüzün oruç tutup geceyi ibâdetle geçiren gibidir. (Hadîs-i şerîf-Buhârî)
  Yetîmi kendine yakın tut. Başını elinle okşa ve onu sofrana oturt. Böyle yaparsan kalbin yumuşar ve hâcetin (ihtiyâcın) görülür. (Hadîs-i şerîf-Râmûz-ül-Ehâdîs)
  Her kim kıymetli günlere hürmeten bir yetimin başını okşarsa, Hak teâlâ hazretleri, o yetimin başındaki kıl sayısınca o kimseye nîmet lutfeder. (Süleymân bin Cezâ)
  Haksız yere yetîm malı yemek, büyük günâhlardandır. (Kutbüddîn-i İznikî)
  İslâm dîninde yetîmlik, büluğa (ergenlik, evlenecek yaşa gelmekle) sona erer. (İbn-i Âbidîn)
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Babası küçük yaşta vefat eden birine yetim denilmiştir. Peygamber efendimiz de yetim kaldığı için yetimlere apayrı bir şekilde davranırdı. Onlara karşı şefkatli olmamızı mal ve mülkümüzü onlardan saklamamak gerektiğini söylemiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ergenlik çağına girmemiş çocukların babalarını kaybedince aldıkları isimdir yetim. dünyada milyonlarca yetim ve yardımca muhtaç çocuklar vardır. dinimiz bize onlara yardım etmemizi emrediyor. bunu yapan kişiler ebedi hayatta cennetle mükafatlandırılırlar.
+ Yorum Gönder