+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Tövbe eden, günahlarına pişmân olan kelime anlamı nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tövbe eden, günahlarına pişmân olan kelime anlamı nedir?
  Taib ne demektir
  TÂİB:
  Tövbe eden, günahlarına pişmân olan.
  Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki:
  Allahü teâlâ tâibleri ve (fevâhişten yâni pislik ve günâhlardan) temizlenenleri sever. (Bekara sûresi: 222)
  Cenâb-ı Hakk'a, tâib gençten daha sevgilisi yoktur." (Hadîs-i şerîf-Miftâh-un-Necât)
  Günahtan tâib, sanki hiç günâh işlememiş gibidir. (Hadîs-i şerîf-Keşf-ül-Hafâ)
  Tâiblerin makâmı, bütün makamların en fazîletlisi ve üstünüdür. Hakîki tâib, cenâb-ı Hak katında (indinde) bütün halkın en azîzi, en kıymetlisi ve en sevgilisidir. (Ahmed-i Nâmıkî Câmî)
  Şeytan, nâfile ibâdetleri teşvîk ederken, tâibe farzları yapmayı unutturur. Ey insanlar kendi hâllerinizi gözetiniz. Şeytan birçok kimseyi yoldan çıkarmaya çalışmaktadır. Tâib, her vakit için yeni abdest almalıdır ki, şeytan ondan kaçsın ve onun ibâd ete meyli artsın. (Ahmed-i Nâmıkî Câmî)
  Tâibin, hiçbir nefesini zâyi etmemesi gerekir. Kendi gönül kıblesini, kötü işlerine bakmaya yöneltip, "Ne yaptım?Niye söyledim?" gibi düşüncelerle ve insaf gözüyle hareket etmelidir. (Ahmed-i Nâmıkî Câmî)
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Yaptıklarından pişman olan ve Allahu tealaya yalvaran anlamlarına gelmektedir. Allah tövbe edenleri affetmektedir.Hala zamanınız varken tövbe edin
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  tövbe eden yatıklarına pişman olan kelimenin anlamı taibdir. günahları affolunmuş bağışlanmış anlamına gelir. zaman varken tövbe edelim.
+ Yorum Gönder