+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Tuvaletten çıkıp da abdest almadan önce elleri sabunlamak gerekir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tuvaletten çıkıp da abdest almadan önce elleri sabunlamak gerekir mi?

  Tuvaletten çıkıp da abdest almadan önce elleri sabunlamak gerekir mi hakkında kısa bilgi  Peygamberimiz zamanında bugünkü hayat şartları mevcut değildi. Onlar temizlik için sabun, şampuan, çamaşır suyu vs. kullanmıyorlardı. Fakat kendi şartları içinde temizlik için ne gerekiyorsa onu yapıyorlardı.

  Hadis kitaplarında yer alan rivayetlere göre Peygamberimiz tuvaletten çıktıktan sonra ellerini sadece su ile değil, sudan önce toprak ile yıkıyormuş.

  Ebû Hureyre radıyallahu anh şöyle demiştir:

  “Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem tuvalete gitmek istediği zaman tevr yahut rekve denilen kaplardan biriyle su götürürdüm. Resûlullah onunla taha*retlenir ve elini toprağa silerdi. Sonra bir başka kapla su getirirdim, (onunla da) abdest alırdı.” (Ebu Davud, Taharet, 24; Nesâî, Taharet, 43; İbn Mâce, Taharet, 29. )

  Peygamberimizin gusül abdesti almadan önce de daha temizleyici olması sebebiyle ellerini toprağa sürdüğü rivayet edilmiştir. (Buhari, Gusül, 7-8; Müslim, Hayız, 37 (317)

  O gün toprağın gördüğü vazifeyi bu gün sabunlar görmektedir. Dolayısıyla tuvaletten sonra ellerin sabunla güzelce yıkanması hem sağlık açısından bir gereklilik hem de Peygamberimizin bir sünnetidir.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Eskiden sabun gibi şeyler bulunmazdı o yüzden kimse kullanamıyordu. Fakat şimdi temizlik imkanları arttı. Bu durumda onların kullanılmasında herhangi bir sakınca yok hatta daha iyi olur. Eskiden insanlar lavabodan çıktıktan sonra ellerini toprak ile temizlerlerdi sonra abdest alırlardı. Yani sabun gibi imkan olsaydı onlar da kullanırdı.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  sağlık açısından tuvalete girmeden ve tuvaletten çıktıktan sonra elleri sabunlamak gerekir.ama eller kirli değilse sadece yıkansa da yeterlidir.
+ Yorum Gönder


abdest almadan önce yapılması gerekenler