+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İçki içmek abdesti bozar mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İçki içmek abdesti bozar mı?
  İçki abdesti bozar mı?

  Cevap:

  Abdesti bozan durumlar aşağıdaki ayet-i kerimede şöyle belirtilmiştir:

  “… Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolundan gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi mesh edin…” (Mâide, 5/6)

  Ayet, abdestin tuvalette olan şeylerle bozulacağını bildirmektedir. Tuvalette olan eylemlerden biri de yellenmek, gaz çıkarmak olduğuna göre bunun abdesti bozacağı açıktır. Eklemlerin gevşemesine yol açacak şekilde bir uyku da abdesti bozar. Çünkü bu durumda yellenme ihtimali yüksektir.

  İçki içmek abdesti bozan şeyler arasında değildir; ama bir Müslümanın içkiden uzak durması farzdır.
  Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “Müminler! İçki, kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytan işi pisliklerdir. Onlardan uzak durun ki umduğunuza kavuşasınız. Şeytanın istediği tek şey, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, bir de Allah’ın zikrinden (Kur’an’dan) ve namazdan sizi alıkoymaktır. Artık vazgeçersiniz değil mi? Allah’a itaat edin, Elçi’ye itaat edin ve dikkatli olun. Eğer yüz çevirirseniz bilin ki Elçimizin sorumluluğu açık tebliğden ibarettir.” (Mâide, 5/90-92)

  Süleymaniye Vakfı
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  içki içmek abdesti tabi bozar islam dininde içki içmek haram olduğu ve yasak olduğu için içki içmekte abdesti bozar içkiye elini bile sürmek abdesti bozar.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İçki abdesti bozan şeyler arasında yer almaz. ancak abdesti bozan şeyler arasında yer almadığı içkinin içilmesinin ne kadar günah olduğunu değiştirmiyor. içki içmek , içki satmak hatta içkinin içildiği ortamlarda bile bulunmak günahtır.
+ Yorum Gönder


bira abdesti bozar mı,  içki içmek abdesti bozar mı