+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Pisuvarda küçük abdest yapmak günah mıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pisuvarda küçük abdest yapmak günah mıdır?
  Pisuvar da küçük abdest alma konusunda açıklama

  Cevap:
  Hadis kitaplarında Peygamberimizin genellikle oturarak küçük abdestini bozduğu nakledilmektedir. Sünnet olan budur. Fakat bazı özel durumlarda -ki bu ihtiyacını gidereceği yerin temiz olmadığı durumlardır- ayakta abdestini bozduğu da vakidir.

  Burada önemli olan, idrarın kişinin üzerine sıçramamasıdır. Öncelikle buna dikkat etmek gerekir.

  Ayakta idrar yapmanın sağlık boyutu da göz önünde bulundurulmalıdır. Ayakta abdest bozulduğunda idrar tam olarak dışarı çıkamamakta, bu durum erkeğin ilerleyen yaşlarında prostat başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olmaktadır. Fakat oturarak abdest bozulduğunda iç ve dış organlar tam bir bütünlük içinde çalışmakta ve idrarın içeride kalmamasını sağlamaktadır. Bu duruma da özellikle dikkat edilmelidir.

  Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise edeple ilgilidir. Genelde insanlar tuvalet ihtiyaçlarını gizli yerlerde yapmayı tercih ederler. Bunun için tuvaletler yapılmıştır. Pisuvarlar bu gizliliği, korunmuşluğu olabildiğince alt seviyeye indirmekte ve hoş olmayan görüntülere neden olmaktadır.

  Bütün bunlara rağmen ayakta küçük abdest gidermenin günah olduğu söylenemez. Söylenebilecek şey en fazla mekruh olabileceğidir. Nitekim Peygamberimizin bu konudaki uygulamalarından da bu anlaşılmaktadır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Peygamber efendimiz abdestini oturarak bozarmış. bu şekilde yapmak hem sünnet hemde sağlığa yararlıdır. çünkü ayakta küçük abdestini tapan erkeklerde idrarın tamamı gelmez. bu da ilerleyen zamanlarda prostat ve buna benzer ağır hastalıklara neden olur.
+ Yorum Gönder