+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İblis, meleklerin hocası mıydı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İblis, meleklerin hocası mıydı?
  İblis, meleklerin hocası mıydı hakkında bilgi

  İblis’in Allah’ın huzurundan kovulmadan önce meleklerin hocası olduğuna dair açık bir bilgi Kur’an’da ve sahih hadislerle bulunmamaktadır. Kur’an-ı Kerim 11 ayette İblis kelimesine yer verir ve bunların çoğunda Allah Teâlâ’nın meleklere Hz. Âdem’e secde etmeyi emrettiğinden ve onun buna karşı geldiğinden bahsedilir. (bk. el-Bakara 2/34; el-A’raf 7/11) Ayetlerde geçen secde emrinin umumi olarak melekleri kapsadığından hareketle İblis’in de bunlara dâhil olduğunu kabul edenler olmuştur.
 2. Zahra
  Üye

  İblisin Cin veya Melek olduğu düşünülmektedir ancak kaynaklar da bununla ilgili tam bir bilgi verilmemektedir. İblis Allahın Ademi yaratmasını ve tüm Cin ve Meleklerin ona secde etmesini kaldıramamış ve kendisi secde etmemiştir bu yüzden Cenetten ve gök yüzünden kovulmuştur. Bundan dolayıdır ki iblis her zaman intikam almak için İnsanları kötü şeylere yönlendirmeye çalışır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İblis yani şeytanın allah tarafından cennetten kovulmadan önce melekleri hocası olduğu kuranda dahil olmak üzere hiç bir yerde yazılmamaktadır. kuranı kerimde şeytanın kibri yüzünden cennetten atıldığı ve insanların onun oyunlarına gelmemeleri gerektiği yazılmaktadır.
+ Yorum Gönder