+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İçki satılan marketten alış veriş yapmanın hükmü nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İçki satılan marketten alış veriş yapmanın hükmü nedir?
  İçki satılan marketten alış veriş yapılır mı


  Oradan alışveriş yaptınız diye günahkar sayılmazsınız, fakat neden oraya para kazandıracaksınız ki siz oradan alışveriş yaparak o satıcının gelirini daha da yükseltiyorsunuz bu da içki alımını daha da yükseltiyor. Ayrıca Peygamberimiz (SAV) oradan alışveriş yapana lanet getirmiştir. Yani başka yerden yapma imkanınız varsa oradan yapmayın.
  Satıcının ne sattığı değil, sizin ne aldığınız önemlidir. Bu sebeple marketinde veya büfesinde diğer gıda maddelerinin yanı sıra içki de satan işletmeden bir şey almak haram değildir. Ama içki satışını protesto için içki satmayan yerleri tercih ederseniz güzel bir davranış yapmış olursunuz.

  Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

  “Müminler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide 5/90)

  Uzak durmak, araya mesafe koymak demektir. Bu sebepten dolayı Allah’ın Elçisi sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurmuştur:

  Enes radıyallâhu anh’tan gelen rivayete göre “Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem sarhoşluk veren içki ile ilgili olarak on kişiye lanet etmiştir: “Sıkana, sıktırana, içene, taşıyana, taşıtana, sunana, satana, parasını yiyene, satın alana ve satın aldırana.” (Tirmizî, Büyû 59.)

  İçinde içki de satılan marketlerden alış veriş yapan kişi, hadiste zikredilen kişilerden birine girmemekle birlikte “içkiden uzak kalma” emrini yerine getirmek için başka market tercih ederse sevap alır.

  Diğer sorunuza gelince: Bir müslümanın ne maksatla olursa olsun içki satın alması caiz değildir. Zira fıkıh ilmine göre Allah’ın haram kıldığı mallar alım satıma konu olamazlar. Bu yüzden bir müslümanın böyle bir alışveriş yapması caiz değildir.

  İçkinin kendisi ile mücadele yerine içki içenlerle mücadele etmek ve onlara işin doğrusunu anlatmak asıl yapılması gerekendir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İçki satılan marketlerde alışveriş yapmak günah değildir. ancak peygamber efendimiz içki dükkanlarından alışveriş yapanlara lanet getirmiştir. size tafsiyem mecbur kalmadıkça içki dükkanlarından alışveriş yapmayın.
+ Yorum Gönder