+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Alım-satımda bir kâr haddi var mıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Alım-satımda bir kâr haddi var mıdır?

  Alım-satımda bir kâr haddi hakkında açıklama

  Cevap:
  Alım satımda kâr haddi olmaz. Hz. Peygamber, fiyatların serbest rekabet ortamı içinde oluşmasına önem vermiş, bunlara engel olacak şeyleri yasaklamıştır. Medine’de fiyatlar yükselmiş, halk Allah’ın Elçisi’nden narh koymasını istemişti. Narh, bir malın en çok kaça satılabileceğinin yetkili makam tarafından belirlenmesi demektir. Bu istek üzerine Allah’ın Elçisi, ona dua ve selam olsun, şöyle demişti:

  “Fiyatları belirleyen, daraltan, genişleten ve rızık veren yüce Allah’tır. Benim asıl istediğim, sizden birinizin kanı ve malı konusundaki bir haksızlıktan dolayı benden bir talebi olmadan Rabbime kavuşmaktır.” (Tirmizi, Büyû 73)

  Bu sözüyle o, narh koymayı yasaklamıştır. Bazı fakihlerin narha fetvâ vermeleri tamamen zorunlu hallerle ilgilidir. Ama bu fetvalar hem konan yasağa aykırı hem de uzun vadede halkın zararına sebep olmaktadır. Çünkü narh konunca piyasaya daha az mal gelir. Kıtlık ve karaborsa yüz gösterir. Bolluk ve ucuzluk ancak serbest piyasa ile sağlanabilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İnsanlar alım satım yaparken haddinden fazla kar etmemeye çalışsınlar. hem alan kişi hemde malı satan kişi mal üzerinde sırf fazladan kar etmek için fiyat eklerse bu günah olur. çünkü bu dünyada zenginlerin yaşadığı kadar fakirlerde yaşıyor.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Alım satım yaparken fazladan kar etmek iyi değildir. ancak alanda satanda bu durumdan memnunsa bu ticaret hiç bir sorun teşkil etmez. yani fazladan kar etmeye çalışmadan önce alıcının rızasının da alınması gerekir.
+ Yorum Gönder