+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Mecelle bir kâr haddi tesbit etmiş midir? Konusunu Okuyorsunuz..
  1. Asel
    Bayan Üye

    Mecelle bir kâr haddi tesbit etmiş midir?









    Kar haddiyle alakalı soru bilgi

    Cevap:
    Mecelle’nin 165. maddesinde belirtilen gabn-ı fâhiş hadlerini kâr haddi ile karıştıranlara rastlanmaktadır. Bunun kâr haddi ile ilgisi yoktur. Gabn-ı fâhiş ayrı bir konudur. Bu konuyu sitemizin İSLAM İKTİSADI bölümünden okuyabilirsiniz.

    İlgili madde şöyledir:

    “Gabn-i fâhiş, uruzda nısf-ı uşur ve hayvanatda uşur ve akarda hums mikdarı veya daha ziyade aldanmakdır.”








  2. Nesrin
    Devamlı Üye





    Mecelle bir kar haddi değildir. mecellede bahsedilen konu kar haddi değil gabn-ı fahiş haddidir. yani mecellede bir kar haddinin tesbit edilmesi imkansızdır.




+ Yorum Gönder