+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda TL olarak borç verip dolar veya altın olarak geri almak caiz mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  TL olarak borç verip dolar veya altın olarak geri almak caiz mi?
  Türk Lirası olarak borç verince dolar yada altın olacak almak doğru mu?


  Borçlanmalardaki değer farkı, altına, gümüşe ve enflasyon oranına göre hesap edilebilir. Bugün altın ve gümüş, para olmaktan çıkmış, diğer mallar gibi olmuştur. Artık onlar da değer kazanmakta ve zaman zaman ucuzlamaktadır. Mesela 1980 yılının ilk aylarında bir ons (31 gr.) altın 850 dolarken, 9 Mart 1982 günü 335,5 dolara düşmüştü. İki yıl içinde doların da değer kaybettiği dikkate alınırsa altının değer kaybının daha büyük olduğu görülür. Ancak altının borsalarda dalgalanması ve değerinin inip çıkması kısa vadelidir. Altın, uzun vadede değerini koruyabilecek özelliktedir. Paranın değer kaybının, altına göre hesap edilmesi, çok defa zararı karşılayabilir.

  Para değer kaybının enflasyon oranına göre hesaplanması en uygun yol olsa da enflasyon oranının tam olarak tespiti güçtür.

  Üçüncü yol piyasada geçerli yabancı paraların esas alınmasıdır. Onlar da birer kâğıt para olduğu için hem enflasyona maruz kalmakta hem de uluslararası borsalardaki genel eğilime paralel olarak dalgalanmaktadır.

  Netice olarak taraflar para değer kaybını neye göre hesap ederlerse etsinler, ödeme yapıldıktan sonar birbirleriyle helalleşmeleri uygun olur. Çünkü değer kaybının tam tespiti zordur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Tl olarak borç veripte aynı değere sahip dolar veya altın alırsanız bir sorun olmaz ancak aynı değerde değilde daha yüksek bir meblada borcunuzu aldıysanız bu dinen faize girer ve bu dinimiz de caiz değildir.
+ Yorum Gönder