+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Mekke'de Kutsal Kabe'nin etrafında yer alan Mescid-i Haram Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mekke'de Kutsal Kabe'nin etrafında yer alan Mescid-i Haram
  Mescid-i Haram hakkında açıklama


  Mescid-i Haram (Arapça: المسجد الحرام) Kâbe’nin de içinde bulunduğu alanı çevreleyen büyük mescide Mescid-i Haram denilmektedir. Hürmetli Mescid anlamına gelen bu ifade Kur'an'da 16 ayette yer almaktadır.


  Mescid-i Haram'ın ortasında bulunan Kâbe'nin doğu köşesine işaret taşı olarak farklı renk ve özelliğe sahip olan "Kara Taş" anlamına gelen Hacer-ül Esved yerleştirilmiş ve gümüş bir çerçeveyle çevrilmiştir. Bu taşın Hz. İbrahim’den günümüze kadar gelen bir hatıra olduğu kabul edilir. Bu nedenle de tüm Müslümanlar için çok değerlidir.


  Kâbe, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail'den sonra birçok değişikliklere maruz kalmıştır. Çeşitli dönemlerde kısmen ya da bütünüyle yeniden inşa edilmiş ve günümüzdeki haline ulaşmıştır. Şu anda Kâbe, Mescid-i Haram ile birlikte toplam 361.000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.
 2. Çisem
  Bayan Üye

  Mescit namaz kılınıp ibadet edilen yer haram ise hürmet kelimesinden türemiş bir kelime olup hürmetli yer anlamına gelmektedir. Bu mekanda aynı zamanda kabe de bulunmaktadır.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  kabenin de içinde bulunduğu ve içinde mescitin olduğu alana mesciti haram denir ve bu yer müslümanlar için çok kutsaldır. haram hürmetli anlamına gelir.hürmetli mescid yani.
+ Yorum Gönder


kabenin etrafındaki kutsal yerler,  kabenin etrafında bulunan kutsal yerler,  kabede kutsal yerler