+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Mescid-i Aksâ yahudiler için neden önemlidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mescid-i Aksâ yahudiler için neden önemlidir
  Mescid-i Aksânın yahudiler için önemi nedir


  Yahudiler için Mescid-i Aksa ne ifade ediyor? Ağlama Duvarı’nın sırrı ne?
  Yahudilerin iddiası, bugünkü Mescid-i Aksa’nın yerinde daha önce, ‘Süleyman Heykeli - Siyon Mabedi’ adını verdikleri bir mabedin bulunduğu yönünde. Hatta bu mabetten bugün geriye kalan tek şeyin Ağlama Duvarı adını verdikleri duvar olduğunu ileri sürüyorlar. Bu gerekçelere dayanan Yahudilerin niyeti, Mescid-i Aksa’yı yıkarak yerine Süleyman Heykeli’ni inşa etmek! Bu, gizli kapaklı bir bilgi değil. Zira Yahudi cemaatinin ileri gelenleri bunu zaman zaman dile getiriyorlar. Tıpkı hahambaşı Mordohay Elyahu’nun şu sözlerindeki gibi: “Biz bu camiyi yıkmak, onu buradan tamamen silmek ve yerine Süleyman Heykeli’ni inşa etmek istiyoruz.” Bir başka haham Meir Kahane ise İsrail parlamentosu üyeliğine seçildiğinde, “Mescid-i Aksa ile Kubbetü`s Sahra`nın yıkılması için mümkün olan her yola başvuracağıma yemin ederim.” demişti. Hatta “Diasporadaki Yahudilerin bir araya gelmelerinin en önemli sebebi siyon mabedinin yeniden inşasıdır.” vurgusu da sıkça yapılıyor.

  Ve işte Benyamin Netanyahu’nun da başbakan olmadan önce aşırı dinci bir lidere yazdığı mektuptan satırlar: “Yahudilere Süleyman Heykeli tepesinde ibadet imkânı sağlamak ve bu imkânı garantilemek için çalışmak gerekir Bu konunun gerekli duyarlılıkla ele alınıp çözümlenmesi gerekir. Likud Partisi’nin yeniden iktidara geldikten sonra bu konuyu uygun bir şekilde sonuca bağlamak için çalışacağını da özellikle vurguluyorum Yahudi halkının kutsal mekânıyla ilgili hakkı tartışma kabul etmez bir haktır.”
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Mescidi aksayı yıkıp yerine süleyman heykeli yapmak isteyen yahudiler mescidi aksayı yıkmak için; eskiden mescidi aksanın olduğu yerde siyon mabedi dedikleri bir mabed, olduğunu ve bu yüzden oranın yıkılması gerektiği gibi saçma sapan bahanelerde bulunmuşlardır.
+ Yorum Gönder