+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İslamiyet Korku Dini Midir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İslamiyet Korku Dini Midir?
  Dinimiz korku üzerine midir hakkında bilgi


  Korku temeli üzerine kurulan batıl dinler olabilir ancak bütün dinleri korku üzerine temellendirmek yanlıştır. Özellikle tek hak din olan İslam dinini korku dini olarak görenler yanılgı içerisindedir. Kuran müjdeleyici ve uyarıcıdır. Uyarılar korku değil insanları hataya düşmekten korumak içindir. İnsanın başına gelecek tehlikeyi önceden haber vermek insanları korkutmak değil tedbirlerini almaları için bir uyarı mahiyetindedir.


  İslam sadece Cehennem'den değil Cennetten de bahsetmiştir. İslam dini gelmeden önce insanlık ahiret inancından uzak ve öldükten sonra yok olma inancı ile yaşamaktaydı. İslam bu inanışı yıkmış ve inananları öldükten sonra cennet ile müjdelemiştir. Nitekim Peygamberimizin (sav) şu hadisi bize güzel bir örnektir:

  "Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz." (Buhârî, 3/72.)

  İslam dini, Yüce Yaratan'ın, insanoğluna dünyada mutlu olması ve uhrevi kurtuluşa ermesi için uzattığı bir yardım eli, onu çağırdığı bir hakikat bilgisidir. Onun sayesinde biz yaratanı ve kendimizi tanırız, varoluşun nihai anlamını kavrarız, iç ve dış dünyamızda barış ve huzuru yakalarız. Hz. Adem’den Hz. Nuh’a, Hz. İbrahim’den Hz. Musa’ya, Hz. İsa’dan Hz. Muhammed Aleyhisselâm’a kadar bütün peygamberler bu barış, sevgi ve kurtuluş çağrısının elçileri ve rehberleri olmuşlardır


  Selam ve dua ile
  Sorularla İslamiyet
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İsalmiyet dini korku dini değildir. biz müslümanlar allahımızı sevdiğimiz için ona minnettar olduğumuz için ibadetlerimizi yapıyoruz. çünkü bizi yaratan ve yaratırken bir sürü nimet bahşeden allahtır. allahın emirlerine uymamak demek nankörlük demektir.
+ Yorum Gönder