+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Tanrı Parçacığı fikri kime ait Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Tanrı Parçacığı fikri kime ait


  Evrenle ilgili sorular


  tanrı parçacığı.jpg


  “Evreni inşa eden tuğla”, “Yaradılış meleği” ve “Tanrı parçacığı” olarak
  adlandırılan Higgs Bozonu, modern fizikte maddenin nasıl oluştuğu anlamak açısından çok büyük bir öneme sahip. 13.7 milyar yıl önce yaşanan Büyük Patlama’da (Big Bang) oluştuğu düşünülen Higgs Bozonu’nun, galaksilerin, yıldızların ve gezegenleri ortaya çıkaran uzay enkazının kaynağı olduğu düşünülüyor.

  Bu iki sözcük, fizikle arası ıyi olmayan birçok şahıs ıçin 1 mana anlatımetmese de çağdaş fiziğin karşı karşıya olduğu en aka bilmece busözcüklerde saklı. Evrendeki her şeye kütle kazandırdığı, dolayısıyla damaddenin ve evrenin oluşmasında aka rol oynadığı düşünülen Allahparçacığının sırrını çözmek ıçin 2008 senesinden bu yana 37 ülkeden ıkibin ılim adamı baş patlatıyor. 10 milyar euro bütçeyle hazırlanan ve ılimtarihinin en ehemmiyetli ve en pahalı deneyi olarak kabul edilen buçalışmada isviçre ıle Fransa arasındaki 1 bölgede kurulan 27 kilometreliktünelde fer süratinde birbirine çarpıştırılan atomların ortaya çıkardığıveriler ıncelendi.

  ‘Tanrı Parçacığı’ da denen Higgs Bozonu ıle alakalı kuramıgeliştirenlerden, Nobel ödüllü Müslüman meşhur fizikçi MuhammedAbdüsselam, ülkesi Pakistan’da ‘tanrısızlıkla’ suçlanıp neredeyse aforozedilmişti. 1974’te gayrimüslim ılan edilen Ahmediye tarikatına
  mensupolduğu gerekçesiyle adı mektep kitaplarından bile çıkarılan Abdüsselam,vatanından ırakta can verdi.

  Abdüsselam ekonomi, (d. 29 Ocak 1926, Hindistan – ö. 21 Kasım 1996ingiltere). Nobel mükafatı meydan ilk Pakistanlı ve müslüman. Lahor’daöğrenim gördü. 1952’de Cambridge üniversitesi’nde matematik ve fizikdoktorası aldı. Elektromanyetik etkileşimle elementel parçacıkların zayıfetkileşimini kapsayan kuramlarıyla 1979 senesinde Steven Weinberg veSheldon Lee Glashow
  ıle beraber Nobel mükafatı almıştır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Tanrı parçacağı fikri higgs bozonu na aittir. tanrı parçacığının bulunması bir çok teoriye açılık getirildi ve anlaşılması kolaylaştı.bu önemli tanrı parçacığı yirmi birinci zamanda keşfedildi.
+ Yorum Gönder