+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Nebî ile resul arasındaki fark nedir kısa Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nebî ile resul arasındaki fark nedir kısa
  Nebî ile resul arasında fark var mıdır hakkında bilgi


  Sahih ve ekseri âlimlerin üzerinde durduğu görüş şudur; Resul kendisine müstakil olarak kitap gelen peygambere denir. Kendisine müstakil kitap gelmeyen peygamber ise vahiy yolu ile tebliğe memur edilse bile nebidir, resul değildir. Her resul nebidir, her nebi resul değildir.
  Nebî ve resul kelimelerinin aynı anlama mı, yoksa ayrı ayrı anlamlara mı geldikleri konusunda âlimler çeşitli görüşler öne sürerek ihtilaf etmişlerdir. Bazı âlimler ikisinin de aynı anlama geldiğini söylemiştir. Bazıları ikisinin gaybdan haberli olma ve nübüvvet özelliklerini bildirme, derece bakımından yükselme hususunda birleştiklerini fakat nebînin yalnız ibadetle vazifeli olduğunu resulun ise hem ibadet hem de tebliğle vazifeli olduğunu, söylemişlerdir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Nebi kendisine kitap inmeyen peygamberlere denir. Kendisine kitap inen peygamberlere Resul denir. 4 peygambere resul denir. Hz. Davut, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammet kendilerine kitap inmiş peygamberlerdir. diğer peygamberlere kitap inmemiştir.
+ Yorum Gönder


resul ve nebi nedir kısaca,  nebi nedir kısaca,  nebi ve resul arasındaki farklar nedir vikipedi,  nebi ile resul arasindaki fark kisa