+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Üzerinde kul hakkı olan ne yapmalıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Üzerinde kul hakkı olan ne yapmalıdır
  Üzerinde kul hakkı olan kişinin ne yapması gerekir

  Üzerindeki kul hakkından kurtulmak isteyen, eğer hak sahibini biliyorsa hakkını götürüp vererek helallaşmalıdır. Hak sahibini biliyorsa araştırmalıdır, bulunamazsa ihtiyaç sahibine vererek, Allah’tan af dilemeli ve hak sahibinin ruhuna veya ruhaniyetine niyet etmelidir.

  kul hakki hakkinda.jpg

  Sadece tevbe edilerek kul hakkından kurtulunamaz. Sadece ‘’hakkını helal et’’ demekle de helalaşma olmaz. Karşı taraf helal olsun derken neyi helal ettiğini bilmelidir. Cenaze törenlerindeki tek taraflı helalaşmada insanı kurtarmaz.
  Herhangi bir şekilde dünyada helalaşma olmazsa iş ahrete kalır.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Allah'u teala Kuran'dada belirttiği gibi ben tüm günahları affederim ama bir tek kul hakkını affetmem demiştir. Kul hakkı çok kötüdür. Bu yüzden insanların kalbini kırmamaya yada hırsızlık vb gibi şeyler yapmayın. Herkes ten helallik isteyin.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bildiğiniz gibi birine helal olan şeyler başkasına haramdır. eğer o kişinin sahip olduklarını alırsanız kul hakkına girmiş olursunuz. ve kul hakkından kurtulabilmenizin tek yolu hakkına girdiğiniz kişinin hakkını helal etmesi gerekir. eğer helal etmezse öbür dünyada bunun bedelini ödemek zorunda kalırsınız.
+ Yorum Gönder