+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Cennet kapısındaki meleklerin adları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Cennet kapısındaki meleklerin adları
  Cennet kapısındaki meleklerin isimleri nedir


  Demek ki cehennem üzerinden geçen bu köprünün birinci kapısı İMAN kapısı. Yani Allah’a, Kuran’a, Peygamberlere ve Ahirete inanmak.Ama cennete ulaşmak için daha önümüzde üç kapı daha var.Ama diğer kapılara da ulaşmamız gerekiyor. Cehennem bizi çağırıyor, cennetse “durma diğer kapıları da geç ki bana ulaşasın” diyordu. Demek ki cennete ulaşmak için İMAN etmemiz yetmiyor.Allah bizi ikinci kapıya yöneltiyordu.Ama ne yazık ki insanların çoğu cehenneme bu kapıdan yuvarlanıyordu…

  Ankebut suresi-2,3
  “İman ettim demekle kurtulacağınızı mı zannettiniz?Nasıl iman ettiğinizi ve ne derece samimi olduğunuzu ölçeceğiz.”

  Cennet kapısındaki meleklerin.jpg

  2.Kapı ; SALİH AMEL İŞLEMEK
  Demek ki ikinci kapı bu.Yani Allah bize “ey kulum beni sevdiğini ve benden korktuğunu söylemen cennete ulaşman için yeterli değil. İnandığını yaptığın işlerle bana kanıtlamalısın. Ben, bana iman ettiğinin delillerini salih amellerinle görmeliyim, melekler görmeli, insanlar ve cinler senin işlediğin salih amellere şahit olmalı. Yani emir ve yasaklarıma uymadığın sürece iman etmen seni cennete götürmeyecek.Oruçla, namazla, zekatla, hacla, ahlakla bunu bana kanıtlamalısın.Ve bunları da yapman seni cennete götürmeye yetmez, daha önünde geçmen gereken iki kapın var” diyordu.İnsanların çoğu da cehenneme bu kapıdan yuvarlanacaktı.
   
  3.Kapı ; ALLAH'I TAVSİYE ETMEK
  Demek ki üçüncü kapı da bu.Allah’ın yeryüzündeki halifesi olmak. Allah’ıinsanlara anlatmak, insanlara iyiliği emredip kötülükten sakındırmak gerekiyordu. Zira İslam tek başına herkesin evinde yaşadığı bir din değil, toplum diniydi.İslam’da kendisini kurtaran kaptan değil, gemisini kurtaran kaptandı ancak. Eğer halkı taşıyan gemi batmışsa zaten kaptan da kesinlikle batacaktı. Efendimiz bir hadiste buyurur ki ”Cebrail AS, Allah’tan bir kavmin helaki emrini alır ve gece vakti yeryüzüne iner. Bir bakar ki pek çok evde ışıklar yanıyor ve o evlerin sahipleri gece namazına kalkmışlar. Acaba der Cebrail AS, ben mi emri yanlış anladım. Allah kendisine ibadet eden kulların üzerine gazap indirmez. Ve tekrar Rabbine döner. Rabbim helak edeceğim kavim içinde pek çok kişi gece namazına kalkmıştı, acaba ben mi emri yanlış anladım der. Allah; hayır git hepsini birlikte helak et. Çünkü o namaz kılanlar dini kendi içlerinde evlerinde yaşadılar ve halk Allah’ın sınırlarını aştığı halde onları uyarıp, iyiliği emredip kötülükten sakındırmadılar. Hepsini birlikte helak et.”Demek ki üçüncü kapı Allah’ın dininin yeryüzüne hakim olması için kulların verdiği emek kapısıydı, ve Allah bu emekleri görmek istiyordu. Ne var ki bu kapıda da olmamıza rağmen hala cennete ulaşamamıştık daha önümüzde bir kapı vardı.Ve insanların çoğu cehenneme bu kapıdan yuvarlanıyordu.

  Ali İmran suresi-142
  Yoksa siz; Allah, içinizden cihad edenleri (sınayıp) ayırt etmeden ve yine sabredenleri (sınayıp) ayırt etmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?

  Bakara suresi-4
  "Yeryüzünde bir fitne kalmayıp, din yalnız Allah’ın oluncaya kadar onlarla cihad edin.


  4.Kapı ; SABIRLI OLMAK
  İşte cennetin kapısıydı bu. Bu kapıyı açtığımızda cennetin içinde olacaktık. Rabbim en zor kapıyı en sona bırakmış. Cennetin kapısının üzerine SABIR kelimesini yazdırmıştı.Çünkü iman etmek, ibadet etmek, iyiliği emredip kötülükten sakındırmak (cihad) kolaydı. Ya SABIR ! Tadı zakkumdan acı bir meyve , ye yiyebilirsen

  Ali İmran suresi-142
  Yoksa siz; Allah, içinizden cihad edenleri (sınayıp) ayırt etmeden ve yine sabredenleri (sınayıp) ayırt etmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?

  Bakara suresi-214
  Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Peygamber ve onunla beraber mü’minler, “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı. İyi bilin ki, Allah’ın yardımı pek yakındır.

  Rabbimiz samimiyetimizi denemek için üzerimize musibet indirir, Allah’ın dinini yüceltmek istedikçe zalimlerin zulmüne uğrarız, SABIR…

  Belki kaderin en acısı bizim payımıza düşmüştür, SABIR

  Yüreğimizle imtihan ediliriz, SABIR…

  Evli isek eşimizden çekeriz, anne babamızdan, evladımızdan çekeriz, SABIR

  An olur Hz. Yunus olur, dünya bize bir balığın karnı gibi dardır, zindandır, SABIR…

  Bazen Hz. Eyyub olur, varını yoğunu kaybedip yokluğa, hastalığa duçar oluruz, SABIR…

  Hz. İbrahim olur, zalimin, tağutun zulmüyle ateşlerde yanarız, SABIR…

  Hz. Yusuf olur, dipsiz kuyulara, zindanlara düşeriz, SABIR…

  Bazen de Hz. Yakup gibi özlediklerimizin hasretiyle kör olana dek kan ağlarız, SABIR…

  Sabır…Sabır…diyebiliyorsak tüm bunlara, işte bunları başardığımızda dokunalım parmaklarımızla Cennetin Kapısına, açılsın… İçeride Rabbimiz, hazırlanmış ebedi misafirlerini bekliyor.

  Fecr suresi-27-28-29-30
  Ey mutmain olmuş (hoşnut olmuş) nefis, Sen Rabbinden razı, O da senden razı olarak Rabbine dön!” Cennetle müjdelenen kullarımın arasına, Cennetime gir…
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Cennet kapısında rıdvan meleği cehennem kapısında ise melik bulunmaktadır. Rıdvan meleği cennet kapısında cenneti korumakla yükümle bir melektir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Melekler allah tarafından nurdan yaratılmış varlıklardır. bir çok görevleri vardır. bunlardan biri de cennet ve cehennem kapılarında bekçilik yapmaktır. cennet kapısında bulunan meleğin adı rıdvan, cehennem kapısında bulunan meleğin adı ise meliktir.
 4. Ziyaretçi
  Ne guzel kapi',Ne guzel bekci;Allah herkeze nasip etsin !

 5. Ziyaretçi
  Baktim ki birisi Mukemel cevabi vermis ! Ama Mukemellik sadece Allaha ait.Cok iyi olmus cevabi ne guzel !

+ Yorum Gönder


cennet kapısındaki meleklerin isimleri,  cennetteki melek isimleri,  cennetteki meleklerin isimleri,  cennet kapısında bekleyen meleklerin isimleri,  cennet kapısında bekleyen melek,  cennet kapisinda meleklerin isimleri