+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Sorgulayıcı meleklerin adları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sorgulayıcı meleklerin adları

  Sorgulayıcı meleklerin isimleri nedir?

  Meleklere iman inanç esaslarından biridir Melek, Allah tarafından nurdan yaratılmış insan gibi bir vucudu olmadığı için gözle görülmesi mümkün olmayan varlıktır Kur’an’da meleklere imanın farz olduğunu bildiren ayetler vardır Bunlardan birinde şöyle buyurulur:
  “O Peygamber de kendisine Rabbinden indirilene iman etti, mü’minler de (Onlardan) her biri, Allah’a, O’nun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inandı” (Bakara 285)

  Sorgulayıcı meleklerin adları.jpg
  Melekler, nurdan yaratılmış, nuranî ve manevî varlıklardır Yemek, içmek, erkeklik, dişilik, evlenmek, uyumak, yorulmak, usanmak, gençlik, ihtiyarlık gibi insanî özellikleri yoktur Melekler Allah’a isyan etmezler Allah’ın emrinden çıkmazlar Hangi iş için yaratılmışlarsa o işi yaparlar Sürekli ibadetle meşgul olurlar ve bundan dolayı yorulmaz ve sıkılmazlar
  Melekler son derece hızlı varlıklar oldukları için uzak yerlere çok hızlı bir şekilde giderler Melekler Allah’ın izni ile çeşitli kılık ve şekillere girebilirler Gaybı ancak Allah bildiği için onlar da Allah’ın kendilerine bildirdiği gayba ait şeyler dışında herhangi bir bilgiye sahip olamazlar

  Dört büyük melek vardır ve görevleri ise şunlardır;
  a-Cebrail; Vahiy meleğidir Allah’tan aldığı vahyi peygamberlere ulaştırır
  b-Azrail; Ölüm meleğidir Allah’ın izni ile ecel anı gelmiş olanların ruhlarını cesedlerinden ayırır
  c-Mikail; Doğa olayları ve insanların rızıklarını sağlayan melektir
  Kıyamet kopacağı zaman, Allah’ın emriyle sur denilen ve bizce nasıl olduğu bilinmeyen şeye üflemek suretiyle, dünya yaşamının bittiğini ve kıyamet gününün başladığını bildirecek olan melektir

  Ayrıca insanları koruyan ‘hafaza’ (koruyucu) melekler, iyilik ve kötülüklerimizi yazan ‘kiramen katibin’ (yazıcı) ve kabirde insanları sorgulayacak olan ‘münker-nekir’ (sorgu) melekleri vardır Bunların dışında çeşitli görevleri olan melekler de vardır (Anlatım: Dr Mustafa Akman)
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Öldüğümüz zaman bizi sorguya çekecek iki melek vardır. Bunlardan birinin ismi münker diğerinin ismi ise nekir dir. Bizi sorguya çekecek iki melek cennet yada cehenneme gideceğimizi belirler.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Melekler allah tarafından yaratılmış nurdan varlıklardır. her meleğin bir yaradılış amacı ve görevi vardır. bunlardan bazıları da münker ve nekirdir. bu melekler insanlar öldükten sonra onları kabirde sorgulayan meleklerdir.
+ Yorum Gönder


sorgulayıcı melekler,  meleklerin resmi,  melekler