+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda cuma gününün müslümanlar açısından önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  cuma gününün müslümanlar açısından önemi nedir
  Cuma gününün müslümanlar açısından önemi hakkında bilgi

  cuma gününün müslümanlar açısından önemi nedir.jpg

  Önemli günlerimizden biri de Cuma’dır. Cuma günü Allah katında değerli bir gün olduğu için o günde Müslümanların belirli bir vakitte bir araya gelerek cemaatle namaz kılmalarını ve dua etmelerini emretmiştir. Müslümanlar, Cuma namazı için gerekli hazırlıklarını yapar ve öğle vakti, ezan okunduğunda camileri doldururlar. Bugünün kutsallığı hakkında Yüce Allah şöyle buyurur:

  “Ey iman edenler, Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun. Alışverişi bırakın. Bilseniz bu sizin için daha iyidir. Namaz bitince yeryüzüne dağılın. Allah’ın lütfünden rızk isteyin Allah’ı çok anın ki mutluluğa erişesiniz.” (Cuma 9-10)

  Peygamberimiz bu günün kutsallığı hakkında şöyle buyurur:

  “Güneş, Cuma günlerinden daha hayırlı bir gün üzerine doğmamıştır.”

  Cuma namazı, öğle vaktinde kılınır. Müslümanlar camilerde cemaatle iki rekatlık Cuma namazını kılar ve imamın yaptığı konuşmayı (hutbeyi) dinler.

  Cuma günü, Müslümanların toplanma ve kaynaşma günleridir. İnsanların, kişisel işlerinin yoğunluğu nedeniyle birbirlerini görmekte zorlandıkları büyük şehirlerde, Cuma namazı buluşma ve kaynaşma için anlamlı bir neden olmaktadır. Bunun farkında olanlar; kişisel programlarını Cuma namazına göre ayarlar.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Cuma günü önemli günlerimizden bir tanesidir. Cuma günü Allah katında önemli bir gün olması sonucu insanlar tarafından da önem kılınmıştır. Ayrıca cuma gününde tüm günahlarımız ve iyiliklerimiz Allah'u tealaya sunulmaktadır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cuma günü ; nasıl hristiyanar için pazar günü önemli ve ibadet günüyse müslümanlar içinde cuma günü önemlidir. insanlar genelde cuma günü yıkanmak daha hayırlı olduğu için yıkanırlar. ayrıca ergenliğe girmiş akıllı her erkek cuma günlerine özel cuma namazını kılmak zorundadırlar.
+ Yorum Gönder


cuma,  cuma namazı,  cuma mesajları,  CUMA NAMAZI,  cuma günü müslümanlar için neden önemlidir kısa bilgi,  CUMA GÜNÜ