+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Eşek sütü içmek haram mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Eşek sütü içmek haram mıdır
  Eşek sütü içilir mi?


  Eşek sütünün insanlara çok faydası vardı. Eşek sütü hanifi mezhebinde haram kılınmıştır. Fakat eşek sütü haram değildir.Lakin Etinin haram olması sonucu sütünün de haram olduğunu söylenmektedir.

  Peki eşek sütünün İslam dininde yeri ne?

  İstanbul İl Müftülüğü dört mezhepte, eşeğin etinin haram kılındığını bu yüzden sütünün de haram olduğunu açıklıyor. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır ise Hz. Muhammed’in hadis-i şerifine göre haram kılındığını ancak tedavi açısından faydalı ve zaruri bir ihtiyaç ise eşek sütünün kullanılabileceğini söylüyor.

  İşlemden geçeceği için faydası kalmaz

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Aydın süt ile ilgili sürekli bu tür tartışmaların yaşandığına dikkat çekiyor. Daha önce keçi, deve ve at sütünün de anne sütüne en yakın besin kaynağı olarak öne çıkarıldığını belirten Aydın açıklamaların reklam koktuğunu iddia ediyor: “Eşek sütünün nasıl üretileceği, pastörize olup olmayacağı belli değil.

  Üretimi yapılacaksa mecburen ısıl işlemden geçmesi gerekir. Bu işlemden geçince de bir faydası kalmaz. Bu yüzden eşek sütü belki çiğ tüketilebilir ancak yine de anne sütünün yerini tutmaz. Diğer sütlere de bir alternatif oluşturmaz.” 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Eşek sütü dinimizde haram değildir ancak hanifiler etinin haram olması nedeniyle sütünü de haram kılmışlardır. fakat eşek sütü insan sağlığı için çok değerlidir. birde o meşur güzelliğe sahip kloropatranın güzelliğini eşek sütüne borçlu olduğu söylenmektedir.
+ Yorum Gönder


eşek sütü içmek haram mıdır