+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İslam dininde kaç tane eş hakkı vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İslam dininde kaç tane eş hakkı vardır
  İslam dininde kaç tane eş hakkı vardır ilgili bilgi

  slamdinindekataneehakkv.jpg

  Türkiye halkının toplumunda 2. eş kültürü oluşmamış, oturmamıştır. Eski Osmanlı Devletinin ilga edilmesiyle batıdan ihdas edilen medeni (cahiliyye) kanun ile 2 , 3 ve 4 eş (Hatun) alma artık hem devlet tarafından suç kabul edilmiş, musluman erkeklerde bu işin farz olmaması hasebiyle uzak durmak zorunda kalmışlardır.
  Medeni (bedevi) kanun gibi cahiliyyenin tüm hayatın dinamiklerinde etkin olan küfür kanunları ve demokraside yetişen musluman(!) erkek ve bayanların; avrupa kültürünün etkisinde kalarak şeriatın emir, tavsiye ve icazetlerini beğenmez hatta küçümser, hatalı bulur hale gelmesine etkin olmuştur. Demokrasi mikrobunun bulaştığı tüm musluman toplumlarda İslama bakış aşağı yukarı böyle olmuş, Erkek kadının efendisi, hakimi değil ; eşit haklara sahip , boşanma durumunda erkeğin malının yarısını alabilen , kocasına hizmetle yükümlü olmayan, hatta ev hapsinde(!) tutulamayan, başka erkeklerin sekreterliğiyle maddi özgürlüğünü ele geçirmiş bir panter gibi mizaç ve ahlaka kavuşmuştur .
  Bu vasıflara sahip demokratik cumhuriyetin kadınlarının üzerine 2. bir kadını eş olarak alabilmek, evin içine aç bir aslanı sokabilmekten zor hale gelmiştir.
  Tüm bu vahşiyane tehdit ve şantajlara rağmen erkek 2. bir eşi eve getirir ya da ayrı bir ev tutarak getirirse; bunu öğrenen 1. hanım pasaporta vize alsa bırakın evi ülkeyi terkedebilecektir. Başka bir usul de 1. hanım koca ve kumasına tavır alıp konuşmaz, küser ve her karşılaşmada kavga eder hale gelirler. Bu durumlar gerçek hayatta gözlemlenmiştir.
  Hal böyle olunca erkekler de bu durumdan etkilenmiş, kimi bilinçli olarak 2. eş almaya karşı çıkarken, bir kısım erkeklerde ilk kadına söz geçiremediğinden, başına geleceklere katlanamyıp 1. kadına dinletemeyeceğinden ya istiyorum ama kadıının razı olmayışına ya da ben kendim istemiyorum diyerek diğer erkek arkadaşlarına kazaklığını koruma derdine düşer.

  Türkiye gerçeğinden dışarı çıkarsak; Allahu teala çok eşliliğe sıkıntıları olmakla beraber ruhsat vermiş, buna rağmen sizin için en iyisi tek eşli olmaktır demiştir. Bir bayan şöyle diyebilir "bak gördün mü Allah c.c. de 1 eşliliğin en iyisi olduğunu söylüyor." Bu durumda erkek kendini haklı olarak şöyle mudafa edebilir. "evet Allah c.c. öyle diyor fakat ben en iyisini istemiyorum , iyi olana da razıyım" diyerek çok eşliliğin Allah tarafından icazetli olduğunu vurgulayabilir.

  Erkeğin 2. eş alması ise belli bir şart (adaletli davranma erkekten istenen bir durumdur. Bu da evlendikten sonra ortaya çıkar.) ile kayıtlanmamıştır. İster genç , ister bekar, ister dul alabilir. kimse buna mudahale edemez. Tabi ki gönül ister ki dul , ihtiyaç sahibi bir bayanı almak daha güzeldir fakat, böyle almayan kınanmamalıdır.

  Bu mesele hakkında diyeceğim bundan ibarettir. Allahın nass ile sabitlediği bir kaideyi kimse sınırlandırmaya çalışarak harama girmesin.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  İslamda iki eş alma hakkı vardır. Fakat birine iyi birine kötü davranılmayacak tır. Yani iki eşe de haksızlık yapılmayacak ve eşit davranılacaktır.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  eğer kişi gücü yetiyorsa ben bütün eşlerime aynı şekilde davranırım diyorsa bütün ihtiyaçlarını aynı şekilde karşılarım diyorsa kaç taneye bakma gücü yetiyorsa alabilir. dinimizce bu 4 eşle sınırlandırılmış..
+ Yorum Gönder