+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Mezarlık Ziyaretinde Neler Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mezarlık Ziyaretinde Neler Yapılır
  Mezarlık ziyaretinde neler yapılır hakkında bilgi
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Mezarlık Ziyaretinde Neler Yapılır hakkında bilgi

  Ölmüşlerin ardından onlar için edilen duanın mekânı önemli değildir. Kabir ziyaretinin önemi, ziyaret eden kişiye ölümü hatırlatmasıdır. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, kabir ziyaretini tavsiye etmiş ve: “Kabirleri ziyaret ediniz, bu size ahireti hatırlatır.” (İbn Mâce Sünen, Cenâiz, 47) buyurmuştur.

  Kabir ziyaretinde bulunan kişi, ahireti hatırlamalı, dünyanın geçici olduğunu ve bir gün kendisinin de öleceğini düşünmelidir. Kabrin yanına gelince; “Müminler yurdunun sakinleri! Sizlere selam olsun. İnşâallâh biz de size katılacağız. Allah bizden ve sizden ölmüş ve ölmemiş olanlara ikramda bulunsun. Allah’tan bize ve size afiyet dileriz. Ey Allah’ım! Bunlara rahmet eyle, bunları bağışla. Cehennem azabından koru, onları Cennetine koy.” Şeklinde dualar edilebilir. Bunlar Peygamberimizin davranışları ve bizlere tavsiyesidir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ölen yakınlarımız için okuduğumuz duanın yeri ve zamanı önemli değildir. mezarlıkları ziyaret etmemizin tek sebebi kabir ziyaretine gidince ölümü hatırlamaktır. yani elinde sonunda bizimde öleceğimizi anlamaktır.
+ Yorum Gönder