+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Islam'da Ibadetlerin Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Islam'da Ibadetlerin Faydaları


  islam'da ibadetlerin faydaları hakkında bilgi
 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Islam'da Ibadetlerin Faydaları ile ilgili bilgi

  Allah'a ibadet etmenin faydalarını iki grupta inceleyebiliriz. Birincisi, ibadetlerin bireysel faydaları, ikincisi ise ibadetlerin toplumsal faydalarıdır. Bunlar özetle şöyle açıklanabilir:

  İbadet, birey ile Yaratıcı arasında manevi yakınlaşma sağlar. Belirli vakitlerde Allah’a yönelmek, insanın yaratan ile ilişkisini güçlendirir. İnsan, belirli vakitlerde ibadetlerle Yaratıcısına karşı sevgisini ve şükrünü ifade eder. Sadece Allah’ın rızasını kazanmak için, gösterişten uzak yapılan ibadetlerin ödüllendirileceği haber verilmektedir. Allah’a gönülden yönelme olan ibadet, Onun eşsiz büyüklüğü karşısında insanın güçsüzlüğünü anlama halidir. İbadetlerin özünde, insanının Yaratanı hatırlaması, kulluk bilincini gönlüne yerleştirmesi, verilen sonsuz nimetlere karşı teşekkür etme duygusu vardır.

  İbadetlerin, sosyal bütünleşme, dayanışma, paylaşma ve yardımlaşma alanlarında çok önemli görevleri bulunmaktadır. İbadetler nedeniyle bir araya gelen insanlar ortak tecrübeleri paylaşan cemaati (sosyal bir topluluğu) oluştururlar. Bu konuda geniş açıklama için devam eden konulara bakınız.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslamda yapılan her ibadetin yapan kişiye ayrı bir yararı vardır. örneğin oruç tutan biri hem nefsini kontrol altına alabilir hem de sabırlı olmayı öğrenir. onun dışında namaz kılan biride günde beş öğün abdest aldığı için temizdir ve namaz esnasında secdeye gittiği zaman beynine kan gider.
+ Yorum Gönder