+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Bebeğin Kulağına Ezan Neden Okunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeğin Kulağına Ezan Neden Okunur

  bebeğin kulağına ezan neden okunur hakkında bilgi
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeğin Kulağına Ezan Neden Okunur hakkında bilgi


  Dünyaya yeni gelen bir bebeği, babası veya dedesi kucağına alır, sağ kulağına ezan okur, sol kulağına kamet getirir. Sonra da, ismine karar verilmişse, üç defa kulağına ismini fısıldar.

  İslam geleneğinde, yüzyıllardır uygulanan bu sünnet hakkında, hiç düşünmemiştim. Birçok uygulamayı “geleneksel alışkanlık” olarak bilip uygulayan bir toplumuz.

  “Çocuk kalkıp namaz kılacak değil ya! Ne diye kulağına ezan okurlar ki?” diye düşünebiliyor insan, kulağına ezan okunana bebekleri görünce belki.  Alman yazar Frederick Vester’in “Düşünmek, Öğrenmek, Unutmak” kitabını okurken, bu geleneğimiz aklıma geldi. Yazar, insan beyninin öğrenmeye hazırlanma sürecini işlerken, insan beyninin fiziksel gelişim evrelerini anlatıyor kitabının bir yerinde. Bir bebek dünyaya geldikten sonra ilk üç ay, beyninde ki sinir hücrelerinin en hızlı açıldığı, en hızlı bağlantı kurduğu dönemdir. Üç ay sonra bu bağlantı hızı yavaşlar. İnsanın en zeki olduğu, en çabuk öğrendiği dönem ise ilk 6 yıldır. Altı yaşından sonra, ömrün sonuna kadar öğrenme süreci devam etse bile, bağlantı kurma hızı yavaşlamış olur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Yeni doğmuş bir bebeğin babası veya dedesi tarafından sağ kulağına ezan okunması ve bebeğe verilen ismin bebeğin kulağına üç defa okunması geçmişten günümüze kadar gelen bir gelenektir. aslında bir gelenekten çok sünnet olan bir şeydir.
+ Yorum Gönder