+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Islamiyette Dini Nikah Nasıl Kıyılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Islamiyette Dini Nikah Nasıl Kıyılır
  islamiyette dini nikah nasıl kıyılır hakında bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Islamiyette Dini Nikah Kıyma Hakkında Bilgi

  Bu şartların birincisi, Müslüman kızın Müslüman erkekle evlenmesidir. Müslüman olmayan erkekle evlenemez. Evlenmeye karar verdiği anda, kâfir olur. Çünkü Allahü teâlâ, (Evlenilmez) buyuruyor. Evlenen bu emri inkâr etmiş olur. Müslüman erkek de, aynı şekilde müşrik, dinsiz bir kadınla evlenemez. O da, evlenmeye karar verdiği anda kâfir olur.

  Nikâhın ikinci şartı da, şahitlerin bulunmasıdır. Hanefî’de, şahit olarak, âkil ve baliğ Müslüman iki erkek veya bir erkekle iki kadının bulunması lazımdır. Çocukla delinin şahitliği geçerli olmaz.

  Nikâhın üçüncü şartı, icap ve kabuldür. Yani sözleşmedir.

  Bu üç şart yerine gelirse nikâh sahih olur. Mehir konuşulmasa da nikâh sahihtir, ama nikâhta mehir tespit edilmelidir. Duruma göre, mehir az veya çok istenebilir. Mehir vermek vacibdir. Peygamber efendimiz, (Mehr vermemek niyetiyle nikâhlanan, Kıyamette hırsızlarla haşrolur) buyurmuştur. [R. Nasıhin]

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslamiyette dini nikahın kılınabilmesi için evlenen kadın ve erkeğin müslüman olması gerekir. eğer bir müslüman müslüman olamayan biriyle evlenirse kafir olur. onun dışında şahitlere ihtiyaç vardır . son olarak evlenen kişiler anlaşmış yani sözleşmiş olmalıdırlar.
+ Yorum Gönder