+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Islamiyette ölüm Ve Sonrası Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Islamiyette ölüm Ve Sonrası Nedir
  islamiyette ölüm ve sonrası nedir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Islamiyette Ölüm Ve Sonrası Hakkında Bilgi

  Ölüm, ruhun bedenden ayrılma olayıdır. Ölen ruh değil, bedendir. İnsan ise asıl olarak ruh demektir. Beden onun hanesi yahut elbisesi hükmündedir. Elbisenin değişmesiyle, yahut parçalanması, yok almasıyla kişinin varlığına bir zarar gelmez.

  Bu dünya hayatında bize bu bedeni giydiren ve kainatla olan münasebetimizi böylece kuran Rabbimiz, bizi bu alemden göç ettirdiğinde ruhumuzu bu elbiseden ayırmakta, bu binadan çıkarmaktadır. Berzah dediğimiz kabir hayatından sonra, insanlar ebedi bir hayat için yeniden diriltildiklerinde, yani ruhlara o aleme uygun bedenler verilecektir. Ölüm yokluk değildir; hiçlik değildir.

  Bu konuda Nur Külliyatından şu hikmet dersini aktarmak isteriz:

  "İnsan-ı mümine nur-u iman ile gösterir ki: Mevt, idam değil; tebdil-i mekândır. Kabir ise, zulümatlı bir kuyu ağzı değil; nuraniyetli âlemlerin kapısıdır. Dünya ise, bütün şaşaasıyla âhirete nisbeten bir zindan hükmündedir. Elbette zindan-ı dünyadan bostan-ı cinana çıkmak ve müziç dağdağa-i hayat-ı cismaniyeden âlem-i rahata ve meydan-ı tayeran-ı ervaha geçmek ve mahlukatın sıkıntılı gürültüsünden sıyrılıp huzur-u Rahmana gitmek; bin can ile arzu edilir bir seyahattir, belki bir saadettir." (Sözler, 204)

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İslamiyette yaratılan her canlı ölümü tadacaktır. çünkü insanlar bu dünyaya öldükten sonra cennete mi yoksa cehenneme mi gidecekleri konusunda dünyada sınava tabi tutulurlar. öldükten sonra da kıyamet gününde hesap vermek için tekrar dirilirler.
+ Yorum Gönder