+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Mekkenin Fethi İle İlgili Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mekkenin Fethi İle İlgili Bilgiler
  Mekkenin Fethi İle İlgili Bilgiler kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Mekkenin Fethi

  Mekke'nin Fethi sayıca az olan ilk Müslümanların müşriklere karşı imanlarını korumak ve yaymak maksadıyla hicret ettikleri Mekke'yi, on yıl sonra güçlü ve kalabalık bir ordu halinde geri dönüp fethetmeleri. Hicretin altıncı yılında Peygamber efendimizle Hudeybiye Antlaşmasını yapan Mekkeli müşrikler, iki yıl sonra bu antlaşmayı bozdular. Sulhun devamı için Müslümanlara yapılan yeni tekliflere de uymadılar. Peygamber efendimizin hazırladığı İslam ordusu, hicretin onuncu yılında müşriklerden Mekke'yi kan dökülmeden aldı.

  Mekkeli müşrikler; Muhammed aleyhisselama Peygamberlik verilip insanları şirkten, puta tapmaktan vazgeçmeye ve Allahü tealaya iman etmeye davete başladığı günden itibaren sevgili Peygamberimizle Müslümanlara şiddetli düşmanlık gösterdiler. Bunun üzerine Allahü teala tarafından Müslümanların hicret etmelerine izin verildi. Böylece Mekkeli Müslümanlar mallarını mülklerini bırakarak Medine'ye hicret ettiler.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  622 yılında yapılan hicrette küçük bir sayıya sahip olan müslümanların daha sonra islamiyetin de yaygınlaşmasıyla büyük bir müslüman ordusuyla hicretin onuncu yılında peygamber efendimiz bir damla bile kan dökmeden mekkeyi müşriklerin elinden aldı.
+ Yorum Gönder