+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Gusül abdestini gerektiren haller nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Gusül abdestini gerektiren haller nelerdir?
  Gusül abdestini gerektiren durumlar hakkında

  Buluğ çağma ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.

  1- İdrar, 2- Meni, 3- Mezî, 4- Vedî.

  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:

  1- Sıçrayarak çıkması,
  2- Hazzın hasıl olması.
  3- Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.

  Vedî. idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.

  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.

  Guslü Gerektiren Haller:

  1. Cinsel ilişkide bulunmak:Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir.
  Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa gusül, lazım gelir. "(1)

  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi.."(2)

  (1) Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84; Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma'ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71
  (2) Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Gusul abdesti bir çok durumda gerekli olan bir şeydir hangi durumlarda gerektiğine örnek verecek olursak erkekler cenabetli olursa kızlar adetlere girerse kız erkek ilişkiye girerse ve daha bir çok durum vardır..
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Gusul abdesti meni çıkması , cinsel ilişkiye girildiğinde , birine şevhetle bakmak veya adet olan kadının alınması gerekir. gusül alınmazsa namaz kılınamaz. ayrıca cünüplüyken bilerek gusül almayan kişiler büyük bir günah işlemiş oluyorlar.
+ Yorum Gönder


guslü gerektiren haller nelerdir,  guslü gerektiren durumlar nelerdir