+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Abdestsiz Kuranı Kerim Taşınırmı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Abdestsiz Kuranı Kerim Taşınırmı
  Abdestsiz Kuranı Kerim Taşımak günah mıdır?


  Yalnız Kur’an-ı Kerim öğrenmek için ergenlik çağına gelmemiş çocuklar abdestsiz Kur’an-ı taşıyabilirler. Büyükler ne öğrenim için ne de başka bir şey için abdestsiz olarak Kur’an-ı Kerim taşıyabilir ne de ona dokunabilir. Öğrenimin dışında çocuklarda dokunamaz. (17)

  Namaz kılmak, Kabe’yi tavaf etmek, tilavet secdesi yapmak, Kur’an dokunmak için abdest dinen gereklidir. Sünni mezheplerin çoğu bunların farz olduğunda görüş birliğinde olup yalnız Hanefiler Kâbeyi tavafta abdesti vacip görürler. Kur’an’a dokunmak için abdestin farz olduğu hükmü Kur’an’da:

  “Şüphesiz bu, değerli bir Kur’an’dır, Korunmuş bir kitaptır. Ona ancak temizlenenler dokunabilir.” (Vakıa 56/77-79)
  Sünnette de (18) dayandırılmakla birlikte esasen müslümanların Kur’an’a atfettikleri önemi ve ondan istifadeyi azami ölçüye çıkarma gayretini yansıtan ve bünyesinde birçok sosyal ve psikolojik gerekçeyi barındıran kolektif şuur konumundadır. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Eğer temizlik için Kuran-ı Kerimi taşıyorsanız bu günah olmaz. Fakat bunu öyle değilde sadece abdest almak istemediğiniz için yapıyorsanız bu çok günah olur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kuranı kerimi ergenlik çağına daha girmemiş çocuklar abdestis taşıyabilir ancak yetişkinler ne öğrenmek için nede başka bir şey için kuranı kerime abdestis dokunamazlar.
+ Yorum Gönder