+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Tadil-i erkan nedir? Tadil-i erkana uyulmazsa ne olur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Tadil-i erkan nedir? Tadil-i erkana uyulmazsa ne olur?

  Tadil-i erkan hakkında soru

  CEVAP
  Tadil-i erkan, namazda beş yerde yani rüku, iki secde, kavme ve celsede, her uzvun hareketsiz ve sakin olup, bir miktar durmak demektir. Tadil-i erkan kasten terk edilirse, imam-ı Ebu Yusuf’a göre namaz bozulmuş olur. Tarafeyne yani imam-ı a’zam ile imam-ı Muhammede göre, bozulmuş olmaz ise de, vacibin kasten terki dolayısıyla, namazın iadesi vacibdir. Unutarak terk edilince de secde-i sehv gerekir.

  İslam Ahlakı kitabında, tadil-i erkana uymamanın bazı zararları şöyle sıralanıyor:
  1- Fakirliğe sebep olur.
  2- Adaletten düşer, şahitliği dinen kabul olmaz.
  3- Namaz kıldığı yer, kıyamette aleyhine şahitlik eder.
  4- İmansız ölmeye sebep olur.
  5- Namazın hırsızı olur.
  6- Kıldığı namazı, eski bez gibi ahirette yüzüne vurulur.
  7- Allahü teâlânın merhametinden mahrum olur.
  8- Diğer ibadetlerin sevabının yok olmasına sebep olur.
  9- Cahillerin tadil-i erkanı terk etmelerine sebep olur. Bu bakımdan, din adamının günah işlemesi daha çok azap çekmeye sebep olur. [Mesela din adamı takkesiz namaz kılsa, cahillere örnek olacağı için diğer insanlardan daha çok kerih iş işlemiş olur.]
  10- Allahü azım-üş-şanın gazabına düçar olur.
  11- Şeytanı sevindirmiş olur.
  12- Cennetten uzak, Cehenneme yakın olur.
  13- Kendine zulmetmiş olur.
  14- Sağ ve solundaki meleklere eziyet etmiş olur.
  15- Resulullah efendimizi üzmüş olur.
  16- Bütün mahlukata zararı dokunur. Çünkü o kimsenin günahı sebebiyle, yağmurlar yağmayabilir veya vakitsiz olarak yağmur yağar da, yarar yerine zarar vermiş olur.
  Kavme: rüküdan kalkıp dikilmek
  Celse: iki secde arasında oturmak

  Sual: Namazda tadil-i erkana riayet nasıl olur?
  CEVAP
  Rüku, secde, kavme ve celsede, her uzvun hareketsiz ve sakin olup, bir miktar durmaya tadil-i erkan denir. Mesela rükuya eğilir eğilmez durmadan kalkılmaz. Kavme de öyle, yani rükudan kalkınca biraz beklemek belini dik tutmak gerekir. Secdeden kalkınca da öyle. Bunlara tadil-i erkan denir. Okumalar hareketsiz olmaya mani değildir. Üç kere tesbih söyleyince otomatikman beklemiş oluyoruz, ayrıca beklenmez. Kavmede de Rabbena lekel hamd demekle beklemiş oluyoruz.

  Sual: Çok hızlı namaz kılanlar oluyor. Böyle çok hızlı kılınan namaz sahih midir?
  CEVAP
  Namazı hızlı kılan kimse, eğer kıraati düzgün ise ve tadil-i erkana da riayet edebiliyorsa, namazları sahih olur. Fakat genel olarak hızlı kılan kimse, tadil-i erkana riayet etmez. Kavme ve celsede belini tam doğrultmaz. Tadil-i erkana riayet etmek vaciptir. Namazın vaciplerinden biri bilerek terk edilirse, o namazı tekrar kılmak vacip olur.

  Bu bakımdan namazı acele etmeden, farzına, vacibine, sünnet ve edeplerine riayet ederek kılmalıdır. Vesilet-ün-necattaki hadis-i şeriflerden birkaçı şöyle:
  (Hırsızların en büyüğü, namazından çalandır. Yani namazın erkanına riayet etmez, rüku ve secdelerini hakkıyla yerine getirmez.)

  (Altmış sene, namaz kılıp da namazı kabul olmayan şu kimsedir ki, rüku ve secdeleri tamamiyle yerine getirmez.)

  (Namaz kılan çok kimse vardır ki, namazlarından onda birden fazla yazılmaz. Herkesin namazında, kalbin hazır olduğu kısımlar yazılır.)

  (Kalbin hazır olmadığı namaza, Allahü teâlâ nazar etmez.)
  (Namaz, imanın başı, dinin direği, müminin miracı, göğün nuru ve Cehennemden kurtarıcıdır.)

  Şu halde dinimizin direği olan namazı kılarken acele etmemeli, gafletten uzak olarak kılmaya çalışmalıdır. (Saadet Yolu)

  Sual: Tumaninetin ölçüsü Hanefi ve Maliki ve Şafii’de nedir?
  CEVAP
  Üç mezhepte de aynıdır.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Tadil-i Erkan namazla ilgili bir terimdir ve rükûnları düzgün yapmak manasına gelmektedir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Tadili erkan demek kılınana namazın beş yerinde durup bir müddet hareketsiz kalmak demektir. tadili erkene uymamak fakirliğe sebep olur, imansız ölmeye sebep olur, namazın hırsızı olur gibi zararlara sebep olur.
+ Yorum Gönder


tadili erkan nedir