+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Yapılan Bir Ev, Alınan Bir Araba İçin Kurban Kesmek Gerekir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Yapılan Bir Ev, Alınan Bir Araba İçin Kurban Kesmek Gerekir mi?

  Alınan Bir Araba İçin Kurban Kesmek  Soru: Yapacağımız bir evin veya bir binanın temel atılması için, almış olduğumuz bir araba için illaki bir hayvanı kurban etmek gerekir mi?
  Cevap: Kurban, ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan demektir. Kurban bayramından kesmiş olduğumuz kurban ibadetinden ayrı başka kurban çeşitleri de vardır. Bunlar; Adak kurbanı, akika kurbanı, hedy kurbanı, hacda yapılan bazı hataların keffareti için kesilen kurbanlar’dır.
  Yapmış olduğumuz bütün ibadetleri biz Yüce Rabbimize yaklaşmak O’nun rızasını kazanmak için yaparız. Yapmış olduğumuz ibadetlerin farz, vacip olanları olduğu gibi, nafile ibadetlerde mevcuttur. Nafile ibadetlerde kişiye sevap kazandıran ve kişiyi Yaratanına yaklaştıran hususlardandır. Üzerimize mecburi olmadığı halde bize verilen nimetler için bir şükür ifadesi olarak kesilen Kurbanları da bu huhusta değerlendirmekte fayda vardır.
  Yalnız şükür ifadesi için kesilen bu kurbanların kesiminde ve kesim şekillerinde bazı yanışlıklarda mevcuttur. Bunlardan bazılarını şöyle dile getirebiliriz.
  1.Yüce Allah’ın bize vermiş olduğu nimetlerin karşılığında kesmek istediğimiz kurban illaki bir yerde (evin temelinde, arabanın önünde, temel atılma yerinde) kesme mecburiyeti yoktur. Hele hele bazı türbelerden başka kesildiğinde kabul olunmayacak gibi tarzda düşünceler İslam Dininin temel ilkelerine tamamen tersdir.
  2.Kesilen kurban şükür ifadesi olduğundan dolayı adak kurbanı gibi değerlendirilmemelidir. Bu kurbandan sahibi yiyebilir. Ama Fakirlere tasadduk edilmesi daha faziletlidir.
  3.Böyle güzel nimetlere kavuşulması neticesinde kurban kesilmediği takdirde kişilerin başlarına türlü türlü felaketler geleceği söylemlerine itibar edilmemelidir. Çünkü Yüce Allah kullarını her daim affetmek, kendilerini dünya ve ahiret mutluluğu kazandırmak için birçok vesileler yaratmaktadır. Allah merhametlidir ve kullarına asla zorluk yüklememektedir.
  Yukarıda izah ettiklerimiz ışığında şunları söyleyebiliriz. Kurban sadece Allah rızası için kesilir. Bir kişi ev yaptırırken veya yeni bir eve girerken sadece Allah’a şükür ifadesi olarak Kurban kesebilir. Kesilen bu kurbanın ise kesilme yerinin hiçbir önemi yoktur. Önemli olan Kurbanı Allah için kesmektir.

 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Bir ev, araba yada herhangi benzer bir mal alındığında kurban kesmek farz değildir. Kurban kesmeyi insan işte aldığım maldan hayır göreyim diye kesebilir yada eğer bunu alırsam bir kurban kesecem diye adakta bulunmuşsa o kurbanı kesmek zorunda ve fakirlere dağıtmalıdır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Aldığınız bir ev , araba veya dükkan gibi malları alabildiğiniz için allaha şükür niyetine kurban kesebilir. ancak bu farz olan bir şey değildir. ama siz allaha olan inancınızın nasıl olduğunu kurban keserek gösterebilirsiniz.
+ Yorum Gönder