+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda İmama Yetişemeyen Kişi Namazı Nasıl Kılar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  İmama Yetişemeyen Kişi Namazı Nasıl Kılar?
  İmama Yetişemeyen Kişinin namazı hakkında soru

  Soru
  Cemaatle namaz kilarken mesela 2. rekatina yada 3. rekatinda imama yetisirsek namazi nasil tamamlariz?

  Ilk rek`atta imama yetisemeyen kimseye mesbuk denir. Bu kimse yine imama uyar. Son oturusta sadece Tehiyyât`i okur ve susar; salâvat ve dualari okumaz. Tesehhüdü agir agir okuyarak imamin namazi tamamlamasina kadar da uzatabilir. Imam saga selâm verince o selâm vermez, sola da selâm vermesini bekler. Imamin sola da selâm vermesinden sonra ayaga kalkarak yetisemedigi rek`atlari tamamlar.

  Imama ikinci rek`atta yetisen kimse imam selâm verdikten sonra Allahü Ekber diyerek kalkar. Sübhâneke, Fâtiha ve zamm-i sûre okuyup rükû` ve secdeleri yaptiktan sonra oturur. Tehiyyât, salâvat ve dualari okuyarak selâm verir.

  3. rek`atta imama yetisen ise, ayaga kalkinca Fâtiha ve sûre okumak suretiyle 2 rek`at daha kilar.

  4. rek`atta imama yetisen kimse, imamin selâmindan sonra kalkip, Sübhâneke, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kilar, oturur. Tehiyyât`i okuduktan sonra hemen kalkar, iki rek`at daha kilar. Bu iki rek`attan birincisinde Fâtiha ve sûre okur. Ikincisinde ise, sadece Fâtiha okur. Burada dikkat edilecek husus, kendi basina namaz kilarken önce Fâtiha ve sûre okunan birinci ve ikinci rek`atlari kilmaktir. Çünkü o, imama 4. rek`atta yetistigi için sadece Fâtiha okunan son rek`ata yetismistir. Geriye Fâtiha ve sûre okunan 2 rek`at ile sadece Fâtiha okunan 1 rek`at kalmistir. Bu sebeble imam selâm verdikten sonra kilacagi 3 rek`atin ilk 2`sinde Fâtiha ile beraber sûre de okur, sonuncu rek`atte ise sûre okumaz.

  3 rek`atli olan aksam ve vitir namazlarinin 3. rek`atinde imama yetisen kimse, imam selâm verdikten sonra kalkar, Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at kilar, oturur. Tehiyyât`i okuyup tekrar kalkar, yine Fâtiha ve sûre okuyup bir rek`at daha kilar, sonra oturup selâm verir.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Genellikle erkekler cuma namazını kaçırabiliyorlar. Bu yüzden imama nasıl yetişeceğini bilmez. Erkekler kendi arasında bir anlaşma şekli vardı. Namaz kılmaya başladığınız sırada elinizi namaz kılanın sol omzuna dokunarak sizin orada olduğunuzu söylersiniz. Bir diğer şekil ise hafif bir şekilde öksürerek imama mesaj iletmiş olursunuz imamda sesini kaldırarak dualarıyla nerede olduğunu size söyler.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İmama yetişemeyen kişi imamın nerede kaldığını öğrenerek oraya yetişmelidir. her ne kadar geç kalmaları onların elinde olmasa bile elerinden geldikleri kadar cemaatle beraber kılınan namazlarda geç kalmamaya çalışsınlar.
+ Yorum Gönder


imama yetişemeyen,  cemaate yetişemeyen