+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Erkeıin platin yüzük takması caiz mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Erkeğin platin yüzük takması caiz mi?


  Erkeğin platin yüzük takması hakkında soru

  Soru
  Erkeklerin altin yüzük takmasi haram. Peki gümüs disinda hiçbir madde kullanilamaz mi? Bu tür mevzularda hassasiyeti olan ama platin yüzük kullanan tanidiklarim var. Platin yüzük yada hangi maddeden yapilan yüzük kullanabilirim?


  1- Altin kullanmanin erkeklere haram olusunun sebebi, Peygamberimizin emirleri ile bunun yasaklanmis olmasidir. Bu sebeple onun haram olusu sadece degeri ile alâkali degildir. Altin ve gümüs hilkaten para olan yani yaratilislari ve islevleri itibariyle böyle kullanilan iki madendir. Ayrica altin ve gümüs kadinlar için bir zinet/süs esyasi özelligi tasimaktadir. Kullanildiktan sonra da degerlerinden bir sey kaybetmezler. Ayrica günümüzde bile devletler arasinda paranin deger ölçüsü altindir. Bu sebeple kimse platin biriktirmez, ama altin biriktirir. Zira platin kullanimdan sonra fazla kiymet ifade etmez. Platin serî ölçü açisindan da altin gibi degildir; onun yasakligi ile ilgili bir nas, âyet ve hadis yoktur.

  2- Elmas ve pirlanta gibi zinet esyasi altin kadar kullanisli ve kadinin sembolü olmadiklari için kadina mubah oldugu gibi erkege de mübahdir. Imali ve satisi hususunda hiç bir sakinca yoktur.

  3- Beyaz altin denilen seylerin piyasada iki çesidi vardir.

  a- 14 ayar beyaz altin. Meselâ 14 ayarli 1 kg. beyaz altin elde edebilmek için 585 g. has altin ile 415 g. Paladyumu birbirlerine karistirilarak elde ediliyor.

  Bu çesit beyaz altinin yüzde elli sekiz buçugu has altin, yüzde kirkbir buçugu paladyum olup, altin kismi daha fazla oldugundan Hanefi mezhebine göre altin sayilir. Nisaba ulastigi takdirde zekata tabidir ve erkegin onun yüzügünü takmasi caiz degildir.

  b- 13 ayarli beyaz aaltindir.. Bunun terkibide söyledir, 415 g. has altin ile 585 g. paladyum birbiri ile karistirilarak elde edilir. Bununda yüzde kirkbir buçugu altin ve yüzde ellisekiz buçugu paladyumdur. Bunun paladyumu daha fazla oldugu için paladyum sayilir. Ticareti yapilmadigi takdirde zekata tabi
  degildir. Bundan elde edilen yüzügü takmak mekruh ise de haram degildir.

  Ancak Safii mezhebine göre altin paladyuma nisbetle az da olsa onun miktari tek basina veya has altin ile nisaba ulasirsa zekata tabidir. Eger altin paladyuma nisbetle az olsa bile erkegin onun yüzügünü takmasi haramdir.

  Halil Günenç, Fetvalar.
  Selam ve dua ile
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  ereklerin platin yüzük yani altın yüzük takmaları haram bunun bir nedeni yok yasaklanmış bir şeydir aynı şekilde kızların da gümüş takmaları mekruhtur.
 3. Beriwan
  Devamlı Üye
  kadın ne tür süs eşyası olursa olsun kullanabilir, takabilir. ama erkek için aynı şey geçerli değildir. erkek sadece altın takamaz diğerlerini takabilir.
+ Yorum Gönder


platin yüzük,  platin alyans caiz mi,  platin yüzük takmak caiz midir,  platin yüzük haram mı,  platin yüzük caiz mi,  platin erkeğe haram mı